1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Zimowe wyzwalacze astmy - jak ich unikać

Zimowe wyzwalacze astmy - jak ich unikać

Nature sea view enviroment

Mieszkam w kraju, w którym bywa zimniej niż na Marsie i na biegunie północnym. Kanada słynie z tego, że jest krajem zimnym - w końcu stanowimy Prawdziwą Północ.

Moje rodzinne miasto Winnipeg, Manitoba, liczące ponad 100 000 mieszkańców, jest najzimniejszym miastem w Kanadzie. Zostało uznane przez AccuWeather za jedno z pięciu najzimniejszych miast na świecie.

Średnie niskie temperatury w grudniu i styczniu wynoszą odpowiednio ok. -18°C i -19°C. A do tego dochodzą jeszcze mroźne wiatry wiejące znad jeziora Winnipeg— dziesiątego co do wielkości jeziora na świecie.

Żyjąc przez ostatnie dziesięć lat z astmą w jednym z najzimniejszych miast na świecie, wiem co nieco na temat radzenia sobie z astmą gdy temperatura spada grubo poniżej zera.

Bądźcie gotowi - nadchodzi zima

Dzięki wcześniejszym przygotowaniom nie będziecie zaskoczeni, gdy lodowaty wiatr zacznie ranić wasze twarze i płuca. Zimne powietrze, aktywność fizyczna, przebywanie w pomieszczeniach oraz sezon przeziębień i grypy to czynniki, które należy wziąć pod uwagę przygotowując się do zimy.

Jeśli u was, podobnie jak u mnie, zimne powietrze wywołuje objawy astmy, sprawdźcie moje wskazówki jak przygotować się na mroczne dni zimy:

  • Upewnijcie się, że macie przy sobie zapas leków. Lubię nosić dodatkowo leki w torbie i kieszeni kurtki, aby mieć pewność, że będą pod ręką w razie potrzeby. W ten sposób nigdy nie muszę się martwić, że przypadkowo zostawię leki w domu.
  • Porozmawiajcie ze swoim lekarzem. Lekarze mogą doradzić jak radzić sobie z astmą zimową porą, zarówno przy pomocy leków, jak i trików lub strategii związanych ze stylem życia właściwych dla miejsca zamieszkania.
  • Noście ze sobą szalik lub maskę. Noszenie maski lub szalika w chłodne dni może pomóc ogrzać powietrze, zanim dotrze ono do płuc. Szaliki lub maski zatrzymują wilgoć z wydychanego powietrza i pomagają wymieszać ją z zimnym, suchym powietrzem z otoczenia. Pozwala to ogrzać i ponownie nawilżyć powietrze zewnętrzne, zanim dotrze do płuc. Noszę okulary, więc nie jest to proste ze względu na parowanie szkieł, ale jest to jedna z moich niezawodnych strategii, która pomaga opanować objawy astmy wywołane zimnym powietrzem.

Przemyślcie swoje plany

Najlepszym sposobem na uniknięcie zimnego powietrza jest pozostanie w domu. Nie jesteśmy jednak niedźwiedziami i nie jest łatwo zahibernować się na całą zimę. Ja decyduję się na aktywność na świeżym powietrzu, np. jazdę na łyżwach, w dni, w których zimno jest bardziej akceptowalne (dla mnie) - np. w dni gdy temperatura wynosi minus 20°C lub więcej ale przy zimnym wietrze, niż gdy temperatura spada do minus 30°C lub minus 40°C. U was może być inaczej.

Poruszam się środkami transportu publicznego, a mój przystanek autobusowy znajduje się w odległości krótkiego spaceru od mojego domu. W ekstremalnie zimne dni zdarza mi się zmienić plany lub organizuję transport w inny sposób.

Dom - schronienie dla wyzwalaczy

Zapewne w przyjemniejszych porach roku chętnie otwieracie okna, aby poczuć świeżość w domu. Z kolei w środku zimy chcemy zatrzymać ciepło wewnątrz, a zimno na zewnątrz, co znacznie ogranicza możliwości odświeżenia powietrza, a nie tylko jego recyrkulacji.

Mniejszy ruch powietrza utrudnia usuwanie roztoczy z naszych domów. Zima sprzyja rozmnażaniu się roztoczy w naszych wnętrzach. Optymalne warunki dla rozwoju roztoczy to temperatura ok. 24 - 26°C i wilgotność względna rzędu 70-80 %, jak wynika z badań Uniwersytetu w Kentucky. Przykręcenie nieco termostatu i narzucenie kilku warstw na siebie może pomóc zapobiec inwazji roztoczy.

Kominki domowe również mogą być źródłem problemów dla astmatyków. Dym i opary z kominków opalanych drewnem mogą stanowić bardziej widoczne czynniki wyzwalające astmę, ale opary z kominków gazowych i innych urządzeń, w tym pieców i grzejników, również mogą powodować problemy u osób z astmą.

Jeśli chorujecie na astmę, najlepiej jest używać elektrycznych źródeł ciepła, nosić kilka warstw odzieży i okrywać się kocami, nie zaś ogrzewać się w blasku kominka.

Uważajcie na zarazki

Wraz z zimą nadchodzi sezon przeziębień i grypy, który może być szczególnie kłopotliwy dla osób cierpiących na astmę. O tej porze roku należy wzmocnić swój system odpornościowy i jak najczęściej unikać zarazków. Częste mycie rąk, właściwy odpoczynek, zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna pomagają utrzymać organizm w gotowości do walki z zarazkami. Warto również zadbać o bieżącą opiekę profilaktyczną i szczepienia.

Zima pozostaje moim najgorszym sezonem jeśli chodzi o astmę. W ciągu ostatnich dziesięciu lat poznałam różne sposoby, które pomagają mi radzić sobie z astmą w najmroźniejsze zimy, pozostając przy tym możliwie jak najzdrowszą.

Więcej informacji o tym, jak radzić sobie z czynnikami wyzwalającymi astmę, można uzyskać od lekarza lub zespołu opieki zdrowotnej.


Źródła:

NPS-PL-NP-00825-01-2023

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Życie z astmą: Pamiętam ścisk w gardle i uczucie, że zaraz zabraknie mi powietrza..

Dowiedz się więcej

Wiedziałem, że mam astmę. Ale nie wiedziałem, że zamknie mi ona wiele zawodowych drzwi

Dowiedz się więcej

10 podpowiedzi dla rodziców dzieci chorujących na astmę, od matki astmatyka

Dowiedz się więcej