Jak zwierzęta domowe mogą pomóc w walce z depresją

Badania naukowe wskazują, że osoby cierpiące na depresję mogą odnieść szczególną korzyść z posiadania zwierzęcia. Tajną bronią Jona Rottenberga w jego walce z depresją jest mały, kudłaty pies o imieniu Ollie.

Przez lata zmagałem się z depresją. Stosowałem farmakoterapię, odbyłem niezliczoną ilość sesji terapeutycznych, stosowałem różne diety i ćwiczenia fizyczne. Dzięki temu czułem się lepiej. Ale nadal nie byłem wolny od depresji.

Wciąż zdarzały się momenty, kiedy mój nastrój gwałtownie pikował w dół. Wiele godzin spędzałem leżąc skulony w pozycji płodowej.

Wtedy znalazłem nową tajną broń przeciwko depresji. Był to mały, kudłaty pies o imieniu Ollie.

Nie miałem pojęcia, że śmiesznie wyglądające zwierzę może mieć takie supermoce. Ale to właśnie Ollie pomógł mi pokonać tę ostatnią milę do pełnego wyzdrowienia.

Mój pies pomógł mi przejść przez mroczne dni depresji

Moja rodzina nie wzięła Olliego, aby pomóc mi w depresji - po prostu zawsze chcieliśmy mieć psa.

Jak się okazało, Ollie pomógł mi w walce z objawami depresji. Jaki był główny sekret jego sukcesu? Był precyzyjnie działającą maszyną do bezwarunkowej miłości.

Ollie był w najlepszej formie, kiedy ja byłem w najgorszej. Nie patrzył na mnie z góry, kiedy byłem pogrążony w smutku. Kochał mnie tak samo.

W zasadzie kochał mnie bardziej, gdy byłem zdołowany. Zwykle leżałem wtedy w łóżku. Była to dla niego dobra okazja, aby wskoczyć i przytulić się do mnie. Wąchał moją głowę, albo lizał moją twarz, gdy płakałem.

Ollie nie wydawał się przejmować sytuacją. Mogłem być zbyt przygnębiony, aby z rozmawiać z kimkolwiek lub cokolwiek robić. Ale nigdy nie byłem zbyt przygnębiony, by przytulić się do Olliego.

Ollie był moim ostatecznym kołem ratunkowym, kiedy wszystko wydawało się zupełnie beznadziejne. Samo głaskanie jego głowy i słuchanie jak oddycha sprawiało, że czułem się trochę lepiej.

Co było w tym wszystkim najdziwniejsze? Nigdy nie tłumaczyłem się przed Olliem. A jednak czułem, że rozumie on doskonale przez co przechodzę.

Dlaczego zwierzęta domowe mogą być pomocne w depresji?

Kiedy wyszedłem z depresji i zająłem się psychologią dowiedziałem się, że moje doświadczenia nie były wcale wyjątkowe. To nie był tylko Ollie. I nie były to tylko psy. Wiele różnych zwierząt domowych wydaje się pomagać ludziom, którzy zmagają się z depresją.

Istnieje kilka powodów, dla których tak się dzieje.

Zwierzęta domowe:

  • Uczą nas współczucia i poczucia odpowiedzialności. Wiemy, że nasze zwierzęta są uzależnione od nas w kwestii jedzenia, schronienia i dostępu do wody. Posiadanie zwierzaka pokazuje nam, że możemy opiekować się inną żywą istotą, nawet wtedy, gdy czujemy się zupełnie bezsilni. To może dać nam powód do życia.
  • Zmniejszają stres. Zwierzęta domowe są istotami fizycznymi. Przytulanie się do kota lub psa może być kojące. Odwraca to naszą uwagę od negatywnych myśli i uczuć.
  • Pomagają nam czuć się mniej samotnymi. Psy zapewniają nieustającą, bezwarunkową miłość. Akceptują nas takimi jacy jesteśmy, podczas gdy inni ludzie mogą sprawić, że czujemy się oceniani. I są po prostu cudowne. Ollie zawsze poprawia mi humor swoimi zwariowanymi wybrykami.
  • Zachęcają nas do ruchu. Wyprowadzanie psa na spacer sprawia, że się ruszamy. Aktywność fizyczna może pomóc w złagodzeniu objawów depresji. Spacery to także czas na zebranie myśli. Zapewniają nam systematyczność i rutynę, kiedy czujemy się zagubieni.
  • Ułatwiają nam socjalizację. Nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi może być potężnym narzędziem w walce z depresją. Wiele osób donosi, że podczas spacerów ze swoimi futrzakami poznaje innych właścicieli psów.

Związek między zwierzętami domowymi a naszym zdrowiem

Coraz więcej badań łączy posiadanie zwierząt domowych z lepszym zdrowiem psychicznym. Ankieta przeprowadzona wśród 2000 właścicieli zwierząt domowych przez organizację non-profit o nazwie Human-Animal Bond Research Institute (HABRI) (1) wykazała, że prawie 3 na 4 osoby twierdzą, że posiadanie zwierzęcia poprawiło ich zdrowie psychiczne.

Badania naukowe potwierdzają te rezultaty. Przeprowadzony w 2018 roku przegląd (2) 17 badań wykazał, że posiadanie zwierząt domowych może pomóc w różnych zaburzeniach natury psychicznej.

Badacze stwierdzili, że zwierzęta domowe mogą pomóc odwrócić uwagę ludzi od dokuczliwych objawów chorób psychicznych, takich jak:

  • słyszenie głosów,
  • ataki paniki,
  • myśli samobójcze.

Nasze intuicyjne wrażenie, że zwierzęta domowe potrafią zrozumieć nasze uczucia, znajduje zaskakujące potwierdzenie naukowe.

Badanie z 2016 roku(3) wykazało, że psy domowe mogą być wrażliwe na niektóre emocje widoczne na twarzach ludzi. W innym artykule z 2019 roku(4) stwierdzono, że psy – w przeciwieństwie do wilków – rozwinęły umiejętność wyrażania emocji ruchami brwi, aby wywołać reakcję opiekuńczą u ludzi. Wyniki tych badań mają mocne uzasadnienie.

Naukowcy wyjaśniają, że psy ewoluowały w bliskim sąsiedztwie ludzi i były nagradzane, gdy prawidłowo odczytywały ludzkie zachowanie i emocje. Te umiejętności pomagają im orientować się, kiedy może nadejść następny spacer lub kiedy i za co dostaną smakołyk. Pamiętaj o tym następnym razem, gdy pies będzie wpatrywał się głęboko w Twoje oczy.

Towarzystwo zwierząt wpływa korzystnie nie tylko na nasze zdrowie psychiczne.

Posiadanie zwierząt domowych może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Badania przeprowadzone przez American Heart Association(5) wykazały, że posiadanie zwierząt domowych może chronić przed chorobami układu krążenia.

Zrozumienie ograniczeń wynikających z posiadania zwierząt domowych

To wszystko brzmi niesamowicie. Może się nawet wydawać, że brzmi zbyt dobrze, aby była to prawda.

Należy jednak pamiętać, że zwierzęta domowe nie mogą zastąpić sprawdzonych metod leczenia depresji. Nadal konieczne jest kontynuowanie terapii i przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza.

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę, że posiadanie zwierzęcia jest dużym obowiązkiem. Wymaga nakładów finansowych i wymaga sporo czasu, aby zaspokoić podstawowe potrzeby zwierzęcia.

Jeśli kochasz psy lub koty, ale nie możesz sobie aktualnie pozwolić na posiadanie własnego zwierzęcia rozważ „pet sitting” czyli opiekę nad zwierzętami domowymi podczas nieobecności ich właścicieli.

Nie mogę zagwarantować, że zwierzak, którego wprowadzisz do swojego życia zapewni Ci takie działanie jak Ollie w moim przypadku. Ale jeśli zdecydujesz się na futrzanego przyjaciela na pewno nie będziesz tego żałować!

Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobów leczenia depresji skonsultuj się z lekarzem lub personelem ośrodka opieki zdrowotnej.


Osoba(y), która(e) napisała(y) i stworzyła(y) treść tego artykułu oraz której(ych) zdjęcia są w nim zamieszczone, otrzymała(y) wynagrodzenie od firmy Teva Pharmaceuticals za swój wkład pracy. Treści te reprezentują opinie autorów i nie muszą odzwierciedlać opinii firmy Teva Pharmaceuticals. Ponadto, Teva Pharmaceuticals nie weryfikuje, nie kontroluje, nie ma wpływu ani nie promuje żadnych treści publikowanych na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych należących do autora artykułu. Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i nie powinien być traktowany jako porada lub zalecenie medyczne. Przed rozpoczęciem nowego lub zmianą aktualnego schematu leczenia należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania diagnozy.

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany przez firmę Teva na stronie internetowej Life Effects, gdzie dostępne są również inne artykuły i treści dla użytkowników z USA i Europy.

Tylko dla użytkowników z USA: https://lifeeffects.teva/us/
Tylko dla użytkowników z Europy: https://lifeeffects.teva/eu/


(1) https://habri.org/pet-owners-survey/ (dostęp;20.10.2022r.)

(2) https://bmcpsychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12888-018-1613-2 (dostęp;20.10.2022r.)

(3) https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0152393 (dostęp;20.10.2022r.)

(4) https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.1820653116 (dostęp;20.10.2022r.)

(5) https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIR.0b013e31829201e1 (dostęp;20.10.2022r.)

NPS-PL-NP-00740

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Kiedy kobieta kocha mężczyznę

Sam na sam ze sobą

Zawracanie głowy