Praca w pandemii to także bitwa o motywację. Razem po zdrowie, by zdążyć z pomocą.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej, co jest jednym z istotnych zaleceń na czas pandemii 01. W dobie przedłużających się ograniczeń ważne jest wprowadzanie rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie i pomagających radzić sobie z problemami życia w izolacji; w tym z ograniczeniem aktywności ruchowej. Jednym z rozwiązań są firmowe programy łączące sport z pomaganiem.

Jesienna fala pandemii przyniosła w całej Europie kolejne obostrzenia dotyczące swobody przemieszczania się i korzystania z przestrzeni publicznych. Może to mieć niekorzystny wpływ nie tylko na ekonomię i gospodarkę, ale także na zdrowie i samopoczucie w społeczeństwach. Wcześniejsze, wiosenne doświadczenia pozwoliły już przeanalizować i zgromadzić więcej informacji i wniosków dotyczących wpływu zmiany trybu życia w wyniku pandemii na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Wzrost lęku i stresu

W związku z pandemią COVID-19 naukowcy i eksperci alarmują o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego. Statystyki na świecie wskazują na wzrost objawów depresji i lęku 02. W Polsce także stwierdzono istotny wpływ pandemii na gorsze samopoczucie – co trzecia osoba w naszym kraju odczuwa wyraźne podwyższenie poziomu stresu, ma większe poczucie samotności i nasilenie złości 03.

„Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń. Nasze organizmy i umysły nie są przyzwyczajone do uczucia przedłużającego się stanu niepewności i napięcia wywołanego lękiem nie tylko o zdrowie, ale także o przyszłość i cały znany nam świat.” – tłumaczy Izabela Kielczyk, psychoterapeuta, psycholog biznesu – „Długotrwały stres i poczucie zagrożenia niszczą psychikę. Ogromnym obciążeniem jest ograniczanie swobody i kontaktów społecznych, które przynoszą smutek, niepokój i depresję. Jesienią obserwujemy rosnącą frustrację, a wśród pracowników spadek motywacji i chęci do pracy. To ogromne wyzwanie dla pracodawców - menedżerowie muszą sobie zdawać sprawę z pogłębiających się trudnych emocji wśród pracowników i szukać rozwiązań dla tego problemu.” - podpowiada.

Zbawienny ruch

Ponad połowa (60%) Polaków uważa, że najskuteczniejszymi metodami radzenia sobie ze stresem w obecnym czasie, są, obok bezpośrednich kontaktów międzyludzkich i korzystania z internetu, spacery oraz ćwiczenia fizyczne. 03 Nie bez przyczyny eksperci Światowej Organizacji Zdrowia apelują aby w czasie pandemii nie bagatelizować znaczenia codziennej dawki ruchu. Wśród zaleceń, dorosłym rekomenduje sie 150 min ćwiczeń tygodniowo, a dzieciom – nawet godzinę dziennie. 01Regularna aktywność fizyczna poprawia także stan zdrowia psychicznego zmniejszając ryzyko depresji oraz wpływając na ogólną poprawę samopoczucia. 01 W międzynarodowym badaniu aż 67% respondentów potwierdziło, że regularny trening pomaga im radzić sobie w stresujących sytuacjach, a 78% biegaczy uznało, że dzięki aktywności czują się zdrowsi i mają większą kontrolę nad własnym życiem 04.

Aktywność w pandemii

Wprowadzenie obostrzeń, pracy zdalnej oraz zamknięcie obiektów rekreacyjnych i sportowych przynosi wyraźny spadek aktywności fizycznej w Polsce (43%) 05. Zaniepokojeni tą sytuacją specjaliści NIZP-PZH apelują o promowanie i podtrzymywanie motywacji do aktywności fizycznej wraz z udzielaniem praktycznych wskazówek dotyczących uprawiania sportu 06. Pomocne mogą być programy zachęcające i umożliwiające pracownikom firm oderwanie się od domowego biurka. Konieczna jest motywacja i odpowiedni dobór aktywności sportowej.

Sport w szczytnym celu

„Z inicjatywy naszych pracowników kilka lat temu wprowadziliśmy program Tevactive. Działa on bardzo prosto – pracownicy przemierzają kilometry uprawiając sport, a nasza firma, Teva, przemienia je na finansową pomoc udzielaną przez Teva Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. W dobie pandemii projekt ten nabrał jeszcze większego znaczenia.” – wyjaśnia Anna Załuska, Dyrektor Działu Komunikacji - Polska & CEE w Teva Pharmaceuticals Polska – „Kierując się popularnością sportów a zarazem ograniczonymi możliwościami ćwiczeń w dobie pandemii, obok indywidualnego biegania, chodzenia czy jazdy na rowerze, do naszego programu wprowadziliśmy moduły ćwiczeń z trenerem fitness do samodzielnego wykonywania w warunkach domowych. Biorąc pod uwagę domową izolację, zaczęliśmy liczyć nie tylko kilometry, ale też godziny ćwiczeń w domu. To był strzał w dziesiątkę!” – podsumowuje.

„O mobilizację do podejmowania regularnej aktywności fizycznej jest ogólnie ciężko, a rosnące zdemotywowania społeczne mogą tę kwestię dodatkowo utrudniać.” – przyznaje Izabela Kielczyk – „Promowanie aktywności fizycznej nie leży tradycyjnie w gestii psychologów, jednak teorię i techniki psychologiczne można wykorzystać w celu rozwiązania problemu braku aktywności fizycznej. Jedną z nich jest poczucie osiągniętej dzięki temu nagrody.” – dodaje.

Chęć pomocy innym, a także duch rywalizacji, który zrodził się w ramach programu Tevactive, zachęcił pracowników do działania. W tym roku do akcji włączyło się blisko 150 osób, które w ciągu trzech miesięcy spędziły na ćwiczeniach w domu ponad 7 200 godzin co przyniosło 2,5 mln spalonych kcal. W połączeniu z aktywnościami na świeżym powietrzu, dało to łącznie kwotę ponad 75 000 złotych przekazanych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Z przekazanych funduszy od Teva sfinansowano zakup specjalistycznego sprzętu RAPAEL. To interaktywny system do terapii ręki wykorzystujący gry terapeutyczne zapewniające przyjemne dla dzieci treningi rehabilitacyjne.

Dzięki aktywności pracowników Teva przekazała już w sumie ponad 260 tys. złotych na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami.

„Jesteśmy ogromnie wdzięczni firmie Teva za wieloletnie wsparcie. To wzruszające, że tak duże grono pracowników co roku angażuje się, aby pomóc dzieciom rehabilitowanych w naszych ośrodkach. Ogromną nagrodą jest radość dzieci, które przezwyciężają swoje ograniczenia, mogąc korzystać z najlepszych specjalistycznych urządzeń do rehabilitacji. Profilaktyka zdrowotna i promowanie zdrowego stylu życia połączone z uśmiechem dziecka to najcenniejsza kombinacja.” – podsumowuje Małgorzata Altewęgier, prezes Ośrodków Rehabilitacji przedstawiciel Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

 

Dostęp z dnia 17.11.2020 r.

NPS-PL-NP-00138


Przypisy

  1. Back to contents.
  2. Back to contents.

    UNITED NATIONS POLICY BRIEF: COVID-19 AND THE NEED FOR ACTION ON MENTAL HEALTH, 13 May 2020; https://www.un.org/sites/un2.un.org/files/un_policy_brief-covid_and_mental_health_final.pdf;  dostęp z dnia 16.11.2020.; Oświadczenie Sekretarza Generalnego ONZ, António Guterresa, w ramach wytycznych dotyczących COVID-19 -  apel o zjednoczenie i podejmowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego w obliczu  pandemii. Maj 2020

  3. Back to contents.
  4. Back to contents.
  5. Back to contents.
  6. Back to contents.