1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Odparzenia skóry u dzieci

Odparzenia skóry u dzieci

Odparzenia pieluszkowe to jedna z częstszych przypadłości wieku niemowlęcego.[01] W związku z tym warto dowiedzieć się, jakie działanie profilaktyczne może uchronić dziecko przed bólem i dyskomfortem.

Skóra dziecka – czym różni się od skóry dorosłego? [02]

Skóra dziecka, szczególnie do 3. roku życia, jest o wiele cieńsza od skóry osoby dorosłej. W szczególności ścieńczona jest w niej warstwa rogowa. Ponadto zmniejszona jest w niej ilość lipidów, co przyczynia się do nadmiernego przesuszania się naskórka. Lipidy wraz z cementem międzykomórkowym stanowią zwykle dość szczelną ochronę, która z jednej strony nie dopuszcza do nadmiernego parowania wody z naskórka, z drugiej – do niszczenia wierzchniej warstwy skóry przez czynniki zewnętrzne. W momencie, gdy niemowlę ma niewykształcony jeszcze w pełni płaszcz ochronny skóry, łatwiej u niego o podrażnienia i otarcia. Zasadowe pH, które początkowo cechuje skórę dziecka, przyczynia się również do łatwiejszego rozmnażania się grzybów na jej powierzchni i niszczenia w ten sposób jej struktur. Drożdżaki i ich bytowanie na skórze, wywołują zwykle stan zapalny. To dodatkowo osłabia naskórek, powodując jeszcze większą skłonność do podrażnień i odparzeń.

Odparzenia, czym są i co je powoduje?

Odparzenia są to podrażnienia skóry spowodowane długotrwałym kontaktem z czynnikiem drażniącym np. z moczem. U dzieci bardzo często mamy do czynienia z odparzeniami na pupie, gdyż ten rejon ciała jest zakryty przez pieluszkę, jest tam zwiększona wilgoć oraz wyższa temperatura, co prowadzi do naruszenia delikatnej warstwy ochronnej naskórka malucha. Ponadto odparzeniom może sprzyjać zachwianie równowagi pH skóry, które jest zasadowe, przez co skóra słabiej broni się przed drażniącym wpływem np. amoniaku pochodzącego z moczu.

Jak pielęgnować skórę dziecka, aby uniknąć odparzeń przeczytasz na stronie 

sudocrempolska.pl

[1] Wilmont, A. Doboszyńska A., Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012;8(3):272-274

[2] Kmieć L., et.al., Pielęgnacja skóry dzieci, Postępy Dermatologii i Alergologii 2010;27(1):40-44

 

NPS-PL-NP-00535-03-2022

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Male caregiver performing chair exercises in his kitchen to stay healthy

4 sposoby na złagodzenie stresu związanego z opieką nad przewlekle chorym

Dowiedz się więcej
Caregiver and loved one in wheelchair happily living in the moment as they go for a walk

Prawda o byciu idealnym opiekunem brzmi - To niemożliwe nim być!

Dowiedz się więcej

Zdrowie na talerzu czyli jak wspierać odporność dziecka w sezonie infekcyjnym

Dowiedz się więcej