1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Objawy astmy, których nie należy ignorować

Objawy astmy, których nie należy ignorować

Getty Images/ Wavebreakmedia

Czasem trudno jest wyłapać moment, kiedy objawy astmy nasilają się i z uciążliwych stają się potencjalnie niebezpieczne i wymagające interwencji medycznej.

Mimo iż obecnie moja astma jest pod kontrolą wielokrotnie zastanawiałam się gdzie przebiega ta linia, kiedy moje objawy są wystarczająco silne, aby konieczna była wizyta w szpitalu na ostrym dyżurze?

Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło, ale na przestrzeni lat bywały momenty, gdy potrzebowałam szybkiej konsultacji lekarskiej.

Dogłębne zrozumienie swojej choroby może pomóc w rozpoznaniu sygnałów ostrzegawczych wskazujących na konieczność wizyty u lekarza lub natychmiastowego udania się do szpitala bez chwili zastanawiania się.

Objawy astmy, których nie należy ignorować

Objawy astmy można często leczyć w domu przy pomocy leków przepisanych przez lekarza. Jednakże czasami objawy mogą nie ustępować pod wpływem leków lub być silniejsze niż zazwyczaj.

Jeśli zauważysz u siebie nietypowe objawy, albo brak odpowiedzi na przyjmowane leki najlepiej jest skontaktować się z lekarzem i opowiedzieć mu o sytuacji. Lekarz powie ci  co robić dalej.

Osobiście, w oparciu o dotychczasowe doświadczenia z astmą, uważam, że lepiej jest być przewrażliwionym w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz się skontaktować  z lekarzem rozważ wizytę w najbliższej izbie przyjęć lub na szpitalnym oddziale ratunkowym.

Według Kliniki Mayo następujące objawy mogą potencjalnie wskazywać na ciężki napad astmy:  

  • ciężka duszność, dużo silniejsza niż zazwyczaj, szczególnie gdy występuje w stanie spoczynku
  • silnie świszczący oddech
  • ciężki kaszel, którego nie można powstrzymać
  • wartości szczytu przepływu wydechowego w strefie “żółtej” lub “czerwonej” (poniżej 60 procent najwyższej odnotowanej wartości dla pacjenta)
  • objawy nie ustępują po zastosowaniu leków doraźnych lub pacjent zauważa, że potrzebuje większych dawek leków niż zazwyczaj.

Klinika Cleveland podaje listę objawów, które sygnalizują konieczność natychmiastowej pomocy medycznej. Należą do nich:

  • zmiany koloru skóry, w tym utrata koloru (bladość) lub zasinienie warg lub paznokci
  • trudności w mówieniu
  • ból i ucisk w klatce piersiowej lub uczucie, że niemożliwe jest wykonanie pełnego wydechu powietrza.

Moje motto brzmi: zaufaj swojemu organizmowi (w tym konkretnym przypadku, płucom). Jeśli czujesz, że powinieneś udać się do szpitala posłuchaj swojego organizmu i kieruj się własną intuicją!

Rozważ opracowanie planu działania w astmie

Opracowanie planu działania w astmie pomogło mi niejednokrotnie lepiej radzić sobie z moją chorobą na przestrzeni lat. Warto opracować własny plan we współpracy z lekarzem kiedy masz lepszy okres. Ustalenie w jakich przypadkach należy szukać natychmiastowej pomocy oraz określenie ewentualnych działań jakie należy podjąć w takich sytuacjach może uratować Ci życie.

Plan działania w astmie stworzony wspólnie z lekarzem pomoże ci właściwie reagować na łagodne, umiarkowane, ciężkie, a nawet zagrażające życiu objawy astmy.

Twój plan działania w astmie może wymagać zmian z czasem, dlatego ważne jest, aby regularnie przeglądać go razem z lekarzem.

Opracowanie planu działania pomaga przygotować się lepiej na wypadek nagłych sytuacji. Współpraca z lekarzem pomoże ci lepiej rozpoznać czynniki wyzwalające napady astmy oraz objawy wymagające natychmiastowej pomocy medycznej.

__________________________________________
Źródła artykułu


NPS-PL-NP-00963

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Życie z astmą: Pamiętam ścisk w gardle i uczucie, że zaraz zabraknie mi powietrza..

Dowiedz się więcej

Wiedziałem, że mam astmę. Ale nie wiedziałem, że zamknie mi ona wiele zawodowych drzwi

Dowiedz się więcej

10 podpowiedzi dla rodziców dzieci chorujących na astmę, od matki astmatyka

Dowiedz się więcej