Co drugi pacjent (50%) zmagający się z nowotworem cierpi na dolegliwości bólowe, jeśli uwzględnimy cały okres przebiegu choroby nowotworowej. Ból związany jest nie tylko z cierpieniem fizycznym, ale także psychicznym i rzutuje na przebieg całej terapii, dlatego walka z bólem jest kluczowa dla właściwej opieki nad pacjentem zmagającym się z nowotworem. Medycyna oferuje szerokie spektrum możliwości farmakologicznych, które uzupełniają i wspierają metody niefarmakologiczne.
Ból należy do najczęściej występujących objawów choroby nowotworowej; obserwuje się go u 50-60% chorych w okresie leczenia onkologicznego i u 65-80% pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. Charakter podstawowego bólu nowotworowego jest przewlekły i jest wynikiem uszkodzenia tkanek; bywa także następstwem leczenia onkologicznego lub procedur diagnostycznych. Istnieją także bóle przebijające - pojawiające się nagle - spontanicznie lub w określonych sytuacjach.
Każdy pacjent odczuwa ból bardzo indywidualnie. Jego cierpienie jest związane nie tylko z bólem fizycznym; cierpi także psychika i duchowość, co z kolei sprzyja wykluczeniu społecznemu. Odczuwanie bólu potęgują uczucia niepokoju i samotności a także bezsenność, problemy w rodzinie i w pracy, depresja związana z stanem zdrowia.
Leczenie bólu jest podstawowym prawem pacjenta i obowiązkiem lekarza. W przypadku pacjentów onkologicznych ma ono znaczenie wielowymiarowe, ponieważ nie tylko łagodzi nieprzyjemne doznania, ale również wpływa na zmianę przekonania na temat choroby i zarazem jej rokowania.
Kluczowa jest tutaj szczegółowa rozmowa lekarza z pacjentem, ponieważ ból najlepiej opisze osoba, która go doświadcza. Specjalista, znając wszystkie subiektywne odczucia pacjenta, zarówno fizyczne, jaki psychiczne, może skutecznie ból leczyć. Szeroka gama leków przeciwbólowych pozwala lekarzowi dopasować terapię do preferencji pacjenta oraz dostosować indywidualnie do jego potrzeb w zależności od rodzaju bólu i stopnia jego nasilenia. Wśród preparatów tych znaczące miejsce zajmują opioidowe leki przeciwbólowe, które, stosowane we właściwych wskazaniach, dawkach, schematach i formach, dają możliwość bardzo spersonalizowanej terapii.
Uzupełnieniem terapii lekowej bólu są metody niefarmakologiczne. I tu także, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, istnieje szeroki wybór możliwości. Do metod znanych i często stosowanych należą techniki radioterapii. U pacjentów, którzy są niepodatni na rutynowe leczenie bólu, można zastosować także leczenie zabiegowe w postaci m.in. blokad neurolitycznych.
Na każdym etapie choroby zawsze warto rozważyć wdrożenie fizjoterapii. Jej techniki, takie jak kinezyterapia, laseroterapia, miejscowe leczenie zimnem i ciepłem, przezskórna elektrostymulacja nerwów czy masaże, stosowane w ramach kompleksowego leczeniu bólu, pozytywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie chorego, jego aktywność i samodzielność.
Niezwykle ważną metodą w leczeniu bólu jest praca chorego z psychologiem lub psychoonkologiem, ponieważ na doświadczanie cierpienia wpływają także czynniki psychologiczne, takie jak nastawienie do choroby, emocje, problemy pozazdrowotne czy doświadczenia z przeszłości. Rozpoznanie ich i modyfikacja pozwalają na zmianę odczuwania dolegliwości, dlatego też terapia psychologiczna powinna być prowadzona na każdym etapie choroby. Uzyskane dzięki pracy z psychologiem relaks i sen, dobre relacje i komunikacja z otoczeniem a, co najważniejsze, zrozumienie mechanizmu objawów choroby i motywacja do leczenia, powodują zmniejszenie odczuwania bólu.
Istnieją także metody medycyny alternatywnej i komplementarnej, które mogą być stosowane wspierająco w terapii onkologicznej. Do metod tych zaliczają się: akupunktura, muzykoterapia, aromatoterapia.
Ból nowotworowy jest procesem bardzo złożonym i wymagającym wszechstronnego podejścia. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc metody farmakologiczne z leczeniem przyczynowym – chemio- i hormonoterapią, leczeniem zabiegowym, technikami radioterapii oraz terapią z psychologiem, fizjoterapią i metodami wspomagającymi.
Walka z bólem to ważna część bitwy z samym nowotworem, zwiększająca komfort życia pacjenta i dająca siłę do kontynuowania terapii, stosowania się do zaleceń lekarza, wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych, gdy jest to konieczne.
Więcej informacji o życiu z rakiem, codzienności osób zmagających się z tą chorobą, można znaleźć na stronie www.moj-dzien.pl