1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Moje nietypowe znaki ostrzegawcze zapowiadające migrenę

Moje nietypowe znaki ostrzegawcze zapowiadające migrenę

Getty Images/eclipse_images

Jako że z przewlekłą migreną zmagam się już ponad 10 lat, wydawać by się mogło, że jestem ekspertką od tej choroby i wiem dokładnie kiedy spodziewać się kolejnych napadów … ale to niestety nie do końca prawda. Chociaż mój organizm często wyczuwa zbliżający się napad bólu, migrena nadal potrafi całkowicie mnie zaskoczyć. Na szczęście, nauczyłam się rozpoznawać kilka znaków ostrzegawczych, które sygnalizują mi nadejście napadu migreny. Oto kilka z nich.

Nagły przypływ energii i szybka mowa

Czasami mam wrażenie, że mój mózg wskakuje na najwyższy bieg. Jest to takie uczucie jak gdyby mój mózg brał udział w wyścigu, a język i usta starały się za nim nadążyć. Kiedy tak się dzieje, rzadko zdarza się mi się powiedzieć coś niewłaściwego czy niezgodnego z moją osobowością (na szczęście), natomiast wyrzucam z siebie słowa w bardzo szybkim tempie i nie mogę się powstrzymać.
W tym stanie podwyższonej energii nie zawsze zauważam, że tuż za rogiem czai się napad. Postrzegam to raczej jako szansę, żeby nadrobić wszystkie zaległości na mojej liście zadań i mieć poczucie bycia produktywną (co w przypadku osób żyjących z ciągłym bólem jest rzadkością). Dopiero kiedy nadchodzi ból zdaję sobie sprawę, że moje przyspieszone myślenie i mówienie nie było wynikiem nadprogramowej dawki energii, ale zwiastunem napadu migrenowego. 

Spowolnione myślenie

Tak, zdaję sobie sprawę, że to całkowite przeciwieństwo poprzedniego sygnału ostrzegającego przed napadem migreny! No cóż, mogę tylko dodać, że życie z migreną jest niezwykle skomplikowane i nieprzewidywalne. Kiedy nie myślę i nie mówię z prędkością światła, zdarza mi się przed nadejściem napadu migreny odczuwać wyraźne spowolnienie procesów myślowych i problemy z utrzymaniem koncentracji. Mogę coś czytać, czy słuchać kogoś, ale mój mózg nie przetwarza ani nie absorbuje informacji.
Jeśli coś czytam, muszę przeczytać ten sam wiersz dziesięć razy, zanim jego treść dotrze do mnie, a czasami nawet czytanie w kółko tego samego fragmentu nie pomaga. Nadal nie jestem w stanie rozszyfrować o co chodzi w danym zdaniu. Jeśli tylko mogę, odkładam tego maila czy inny tekst na później.
Ale nie zawsze odłożenie czegoś na później jest możliwe. Gdy muszę wykonać jakieś zadanie w określonym terminie, który się zbliża, a ja czuję, że mój mózg pracuje w tempie przesuwającego się lodowca, nie jestem często w stanie opanować złości i frustracji.
Wtedy muszę sobie przypomnieć, że jestem inteligentna i kompetentna, a jedynym powodem moich problemów jest migrena, która obezwładnia mój mózg. Są to bardzo przykre sytuacje, z którymi trudno mi się nadal pogodzić.

Drętwienie

Chociaż zdarza się to raczej rzadko, czasami tuż przed napadem migreny moje palce, twarz i usta drętwieją. To takie uczucie, jak gdybym została uderzona w twarz piłką, moje wargi sprawiają uczucie obrzmiałych i zdrętwiałych. Kiedy zaczynam odczuwać mrowienie, wiem, że napad się zbliża.

Wyczerpanie

Żyję z nieustającym bólem migrenowym, a zatem stan wyczerpania jest stałym elementem mojego codziennego życia. Ale kiedy nadchodzi kolejny napad migreny, mój poziom wyczerpania osiąga nowe szczyty (a raczej nowe doliny!). Znalezienie zasobów energii, które umożliwiłyby jakąkolwiek aktywność, wydaje się niemożliwe.
Mojemu wyczerpaniu towarzyszy zawsze uczucie, że moja głowa waży 100 kilogramów.
Utrzymywanie jej w pionie sprawia ból.

Zdenerwowanie

Nie uważam się w żadnym wypadku za nerwową osobę. Generalnie, złoszczę się dość rzadko, chyba że nadchodzi napad. Kiedy napad bólu rozpoczyna się, czuję jak narasta we mnie złość.
Irytuje mnie dosłownie wszystko. Wiem, że nadchodzi napad migreny, kiedy zaczynam się złościć bez powodu.
Na szczęście (dla mnie i dla osób wokół mnie) potrafię dobrze maskować złość. Na przestrzeni lat nauczyłam się także różnych sposobów radzenia sobie z uczuciami złości i frustracji, które towarzyszą migrenie, aby nie pozwolić im zawładnąć mną.

Nietypowe oznaki zbliżającej się migreny zebrane od przyjaciół

Postanowiłam dowiedzieć się czy moi przyjaciele maja podobne obserwacje dotyczące zwiastunów migreny. W odpowiedzi na moje pytanie otrzymałam długą listę zaskakujących sygnałów ostrzegawczych, takich jak ból włosów, nadwrażliwość na zapachy, ból w okolicy ramion i szyi, częste ziewanie, ból zębów, pragnienie którego nie można zaspokoić, częstsze oddawanie moczu, szum w uszach, widzenie przedmiotów do połowy, drżenie oczu, niemożność dokończenia zdania i osłabienie mięśni twarzy.
Inne ciekawe wymieniane znaki ostrzegawcze to apetyt na majonez lub chińskie jedzenie, metaliczny posmak w ustach i omamy zapachowe, takie jak wyczuwanie zapachu gazu, spalenizny lub nawet gofrów.
Wszyscy mamy nieco inne doświadczenia, objawy, wyzwalacze i sygnały ostrzegawcze, ale dobrze jest wiedzieć, że mogę znaleźć zrozumienie wśród mojej grupy znajomych z migreną niezależnie od tego jak dziwne mogą być moje zwiastuny migreny.
Nauczenie się rozpoznawania tych oznak może nie być pomocne w uniknięciu napadu migreny, ale umożliwia szybkie podjęcie działań kiedy zbliża się ból.
Więcej informacji na temat radzenia sobie z migreną można otrzymać od lekarza lub innych pracowników służby zdrowia.

NPS-PL-NP-01029-08-2023

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Migrena, ciąża i ja

Dowiedz się więcej

Co się dzieje w mojej głowie

Dowiedz się więcej

M jak młoda kobieta, M jak migrena

Dowiedz się więcej