1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. List do samej siebie w piątą rocznicę diagnozy raka

List do samej siebie w piątą rocznicę diagnozy raka

Letter to myself
Getty Images / South_Agency

Pięć lat po usłyszeniu diagnozy raka, Alice-May Purkiss napisała szczery, zabawny i chwytający za serce list do samej siebie.

Droga Alice,

Witaj! Jaki trudny czas teraz przeżywasz.

Wiem, że nigdy nie spodziewałaś się, że guzek w prawej piersi okaże się rakiem. Wiem jak bardzo wierzyłaś, że to kolejny gruczolakowłókniak, kolejna łagodna torbiel. I dlatego jesteś teraz rozsypce.

Wiem, że nie radzisz sobie z diagnozą raka w wieku 26 lat, ponieważ jestem Tobą i piszę do Ciebie z perspektywy blisko pięciu lat od tych zdarzeń.

Rak wpłynie na Ciebie o wiele bardziej niż sobie to teraz wyobrażasz

Rak zmienił Twoje życie na więcej sposobów, niż kiedykolwiek mogłabyś przypuszczać. Zmieniło się wszystko, a jednocześnie nie zmieniło się prawie nic. To coś, co ostatnio sobie często powtarzam, bo wydaje mi się, że to jedyny sposób, by zrozumieć jakoś to, co się wydarzyło. Dojdziesz do tego sama w odpowiednim czasie.

Czujesz teraz tak wiele emocji. Wiem, że się boisz. Wiem, że masz wrażenie, że okłamujesz wszystkich. Wiem, że jesteś ostrożnie optymistycznie nastawiona do przyszłości. Mimo to strach pojawia się zawsze, gdy myślisz o wszystkim tym, co się dzieje. Wiem, że mówisz sobie: „Może nie ma się czym tak bardzo przejmować". Jest się czym przejmować i warto to otwarcie powiedzieć. Z czasem nauczysz się nosić ten ciężar całkiem dobrze. 

Mierzysz się teraz z tym co lekarka i pisarka Liz O’Riordan opisuje jako „nowotworowy triathlon". Czeka cię operacja, chemioterapia i radioterapia. Docelowo przejdziesz wszystkie te trzy etapy i sprawią one, że przekroczysz to co dotychczas uważałaś za swoje granice.

Stracisz pierś, włosy, swoją tożsamość. Stracisz ludzi. Będziesz żyć w świecie, w którym ludzie wokół ciebie będą umierać. Od czasu do czasu zdarzy Ci się zabłądzić, ale zawsze znajdziesz właściwą drogę powrotną. Wiem, jak banalnie to brzmi, ale z doświadczeń, które są przed Tobą, wyciągniesz też wiele korzyści.

Rak zabierze Ci wiele, ale wiele Cię też nauczy.

Rak Cię zmieni

Rak nie jest prezentem, ale może przynieść ze sobą pewne dary. Zyskasz wspaniałe możliwości - to coś, czemu nie można zaprzeczyć.

Będziesz robić niesamowite rzeczy. Zostaniesz powierniczką fantastycznej organizacji charytatywnej. Będziesz pływać nago z 99 innymi kobietami na Majorce. Przebiegniesz półmaraton i będziesz wspinać się na prawdziwe góry w Indiach.

Będziesz mogła dzielić się swoją historią, zachęcając innych do podzielenia się ich doświadczeniami. Rak tak bardzo Cię zmienił. Dziś, z perspektywy czasu, powiem Ci, że na dobre.

Wszystko, co się dzieje, uczy nas czegoś

Nie uważam, że wszystko dzieje się z jakiegoś konkretnego powodu. Jednak wierzę, że wszystko co się dzieje niesie ze sobą jakąś lekcję. Tak, nawet rak może nas czegoś nauczyć.

Rak nauczy Cię, żebyś była dla siebie bardziej życzliwa. To nie wydarzy się z dnia na dzień, to proces, ale już teraz mocno na to pracujesz.

Rak da ci też zupełnie nową perspektywę. Nauczy Cię być cierpliwym wobec siebie i innych. Nauczy Cię radzić sobie ze swoimi oczekiwaniami. Nie chcę przez to powiedzieć, że rak to dobra rzecz, która wydarza się w życiu - jestem daleka od tego. To będzie najtrudniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek przejdziesz, ale dasz radę.

Będziesz odczuwać tak wiele emocji

Co zatem powiedziałabym Ci, gdybym mogła teraz z Tobą porozmawiać?

Przede wszystkim powiedziałbym Ci, żebyś nie zapominała o wszystkich narzędziach, które są dostępne, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Wiem, że jesteś w trybie przetrwania i to jest ważne.

Ale dbanie o stan swojego umysłu to też forma przetrwania.

Będziesz odczuwać emocje, o których nie wiedziałaś, że są możliwe. Co więcej, będziesz czuć sprzeczne emocje w tym samym czasie.

Będziesz czuć złość i ulgę.

Będziesz czuć się szczęśliwa i przygnębiona.

Będziesz przerażona i w euforii.

Będziesz przepełniona radością i sfrustrowana.

Wszystko w tym samym czasie. I jest to zupełnie normalne.

Nie ma nic złego w odczuwaniu tych wszystkich emocji. Nie próbuj ich tłamsić. Emocje są po prostu energią wprawioną w ruchu i muszą znaleźć ujście z Twojego ciała, więc nie zatrzymuj ich w sobie.

Będziesz również śmiać się o wiele więcej niż się spodziewasz. To właśnie śmiech będzie utrzymywał Cię przy życiu.

Oczywiście wraz ze wszystkimi procedurami medycznymi.

Śmiech jest jednak dobrym lekarstwem. Spróbuj się śmiać, zawsze i wszędzie, gdy tylko możesz. Nie przejmuj się, jeśli śmiejesz się i jednocześnie czujesz, że nie powinnaś. Jeśli ktoś patrzy na Ciebie z dezaprobatą, po prostu zdejmij czapkę i pokaż gołą głowę. To ich szybko powstrzyma.

Masz prawo czuć się tak, jak się czujesz

Na zakończenie chcę podzielić się wiadomością, którą napisałam kilka lat temu do kogoś, kto został właśnie zdiagnozowany. Pokazuje ona, jak daleko zaszłaś. Jesteś teraz inną osobą, kiedy spojrzysz na dzień otrzymania diagnozy i dzisiejszy dzień, pięć lat później.

Pamiętaj o tym, że jest OK. Jest OK być chorym. I jest OK być zdrowym. Leczenie raka jest trudne, ale wiesz co? Jest OK. A czasami nie jest OK. I to też jest OK.

Jesteś niesamowita, Alice-May Purkiss. Kocham cię. Trzymaj się!


Osoba(y), która(e) napisała(y) i stworzyła(y) treść tego artykułu oraz której(ych) zdjęcia są w nim zamieszczone, otrzymała(y) wynagrodzenie od firmy Teva Pharmaceuticals za swój wkład pracy. Treści te reprezentują opinie autorów i nie muszą odzwierciedlać opinii firmy Teva Pharmaceuticals. Ponadto, Teva Pharmaceuticals nie weryfikuje, nie kontroluje, nie ma wpływu ani nie promuje żadnych treści publikowanych na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych należących do autora artykułu. Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i nie powinien być traktowany jako porada lub zalecenie medyczne. Przed rozpoczęciem nowego lub zmianą aktualnego schematu leczenia należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania diagnozy.

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany przez firmę Teva na stronie internetowej Life Effects, gdzie dostępne są również inne artykuły i treści dla użytkowników z USA i Europy.

Tylko dla użytkowników z USA: https://lifeeffects.teva/us/
Tylko dla użytkowników z Europy: https://lifeeffects.teva/eu/

NPS-PL-NP-00846-02-2023

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

4-tips-to-manage-relationships-after-a-cancer-diagnosis

4 wskazówki jak radzić sobie z diagnozą raka w relacjach

Dowiedz się więcej

Radzenie sobie z syndromem ocalałego i z rakiem

Dowiedz się więcej

Jak rak zmienił mnie jako człowieka

Dowiedz się więcej