1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Lato, astma i katar sienny: 5 sposobów na to, żeby radzić sobie z alergią

Lato, astma i katar sienny: 5 sposobów na to, żeby radzić sobie z alergią

Getty Images / AlexSava

Kocham lato. Nawet przy nieprzewidywalnej angielskiej pogodzie jest coś urzekającego w dłuższych dniach i (czasami krótkich) przebłyskach złotego, ciepłego słońca. Możliwość spędzenia większej ilości czasu na powietrzu i wykorzystania dodatkowych godzin światła dziennego na rekreację i zabawę to coś na co czekam co roku już od 1 stycznia.

Niestety, jeśli jesteś astmatykiem, który dodatkowo zmaga się z katarem siennym, to niezależnie od tego czy robisz sobie piknik w parku, wychodzisz na spacer z psem do lasu czy jedziesz na wycieczkę rowerową za miasto, lato staje się dla ciebie również dużym wyzwaniem.

Jest to dość częsty problem. Ponad 80% ludzi z astmą w Wielkiej Brytanii i w Polsce cierpi również na katar sienny i zmaga się z uczuciem swędzenia, łzawieniem oczu i zatkanym nosem. Chociaż niektóre osoby wzdrygają ramionami i twierdzą, że to tylko drobne dolegliwości, objawy te mogą niestety mieć poważniejsze konsekwencje u osób chorych na astmę.

Dlaczego katar sienny stanowi zagrożenie dla astmatyków?

Kiedy wzrasta stężenie pyłków traw w powietrzu, ryzyko wystąpienia napadu astmy może również być wyższe.

Jeśli jesteś uczulony na pyłki roślin i wdychasz je, w twoim organizmie produkowana jest histamina i inne substancje chemiczne. Organizm reaguje na to zwiększonym wytwarzaniem śluzu (stąd katar) skutkującym stanem zapalnym, zatkaniem nosa i niedrożnością dróg oddechowych.

Jeśli cierpisz na astmę, twoje drogi oddechowe są już objęte stanem zapalnym, a dodatkowy obrzęk może spowodować trudności z oddychaniem. Bardziej prawdopodobna staje się również reakcja na wyzwalacze takie jak kurz czy pyłek roślin, a jeśli się przeziębisz, dodatkowe zapalenie może pogorszyć objawy.

Innymi słowy, pylenie roślin i katar sienny to potencjalnie złe wiadomości dla osób chorujących na astmę.

Jak zatem możemy mimo to cieszyć się latem?

Na przestrzeni lat, odkryłem kilka sposobów, aby kontrolować objawy kataru siennego w letnich miesiącach:

  1. Zidentyfikuj, które rodzaj pyłków wywołują u ciebie katar sienny. Możesz notować dni w kolejnych miesiącach, kiedy twoje objawy są nasilone i skorzystać z załączonego poniżej kalendarza pylenia, aby ustalić jakie rodzaje roślin pylą w danym czasie.
  2. Sprawdź prognozy stężenia pyłów. Jeśli mieszkasz w mieście, zwracaj szczególną uwagę podczas suchych, ciepłych dni, kiedy pyły wraz z zanieczyszczeniami tworzą smog.
  3. Zażywaj prewencyjny lek wziewny zgodnie z zaleceniami i zawsze miej przy siebie inhalator z lekiem do  doraźnego stosowania. Jako biegacz i rowerzysta mam swój inhalator w kieszeni zawsze gdy wychodzę z domu.  
  4. Bierz leki na katar sienny, aby złagodzić jego objawy. Lecząc katar sienny nie tylko pozbywasz się uczucia swędzenia, łzawienia oczu i zatkanego nosa, ale obniżasz także ryzyko wystąpienia napadu astmy.

Poproś inną osobę o skoszenie trawnika! Unikanie czynności, które mogą wywołać zaostrzenie astmy oszczędzi ci problemów w perspektywie długoterminowej.


PO/GTV/20/0190

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

10 podpowiedzi dla rodziców dzieci chorujących na astmę, od matki astmatyka

Dowiedz się więcej

Astmatyk w szkole: jak zapewnić bezpieczeństwo, ale nie ograniczać

Dowiedz się więcej

Chciałam, aby mimo astmy, mój syn dorastał jak każde inne dziecko. Nie obyło się bez wyrzeczeń

Dowiedz się więcej