1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Jak wspierać bliską osobę cierpiącą na migrenę

Jak wspierać bliską osobę cierpiącą na migrenę

Niełatwo jest prosić kogoś o pomoc. Kiedy żyje się z przewlekłą chorobą, może to być szczególnie trudne. Często czujesz, że i tak jesteś ciężarem dla osób wokół Ciebie, więc nie chcesz jeszcze dokładać swoim przyjaciołom i krewnym problemów prosząc ich o wsparcie.

Nauczenie się w jaki sposób prosić o pomoc było dla mnie ogromnym wyzwaniem, ale teraz jestem wdzięczna za to, że mam wsparcie mojej rodziny i innych osób z otoczenia, kiedy migrena wyłącza mnie z normalnego funkcjonowania.

Kiedy kocha się osobę, która cierpi na migrenę – lub jakąkolwiek inną przewlekłą chorobę – zastanawiamy się co możemy zrobić, aby jej pomóc. Nie zawsze wiadomo, czego bliska Ci osoba tak naprawdę potrzebuje, ale otwarta i szczera komunikacja bardzo ułatwia zadanie.

Żyjąc z migreną od 30 lat nauczyłam się – i nadal się uczę – jak mogę pomóc osobom z mojego otoczenia pomagać mi. Jeśli zastanawiacie się jak skuteczniej wspierać swoich bliskich, zapoznajcie się z poniższymi wskazówkami.

Bądź elastyczny i kontroluj swoje oczekiwania

Po pierwsze, ważne jest aby pozostać otwartym i empatycznym starając się zrozumieć przez co bliska osoba może przechodzić i czego może potrzebować, a także co jest w stanie zrobić, a czego nie. Wykaż się elastycznością kiedy konieczna jest zmiana planów. Jeśli zaplanowaliście wspólną kolację i trzeba
zrezygnować z tego planu, zamów jedzenie na wynos i przynieś je następnego dnia, lub przełóż spotkanie na inny termin.

Poznawanie nowych przyjaciół i utrzymywanie relacji z posiadanymi przyjaciółmi może być trudne dla chorych na migrenę ze względu na nieprzewidywalny i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie charakter ich choroby. Starajcie się być obecni w życiu waszych przyjaciół i utrzymujcie z nimi regularny kontakt. Pokażcie, że pamiętacie o nich, a jednocześnie starajcie się zachować zdrowe granice i zrozumieć, że wasz przyjaciel może mieć problem z odwzajemnieniem waszej przyjaźni tak, jakbyście sobie tego życzyli.

Dowiedz się jak najwięcej o migrenie

Wiele osób nie rozumie czym migrena tak naprawdę jest. Nie jestem w stanie zliczyć sytuacji kiedy różni ludzie porównywali to z czym się zmagam do bólu głowy. Prawda jest taka, że migrena to choroba neurologiczna mająca wpływ na cały organizm i poszczególne układy wewnętrzne. Błędne pojmowanie tej choroby sprawia, że osoby cierpiące na nią czują się często niewłaściwie oceniane lub stygmatyzowane.

Bądź gotowy słuchać i uczyć się co bliska Ci osoba przeżywa. Zadawaj pytania jak z tym żyje i co sprawia jej największą trudność. Zbierz jak najwięcej wiadomości. Pozwoli Ci to dogłębnie zrozumieć naturę tej choroby i prawie na pewno ułatwi skuteczniejsze wspieranie bliskiej osoby.

Pomocne może być zapoznanie się z dziennikami i blogami prowadzonymi przez innych chorych lub z informacjami publikowanymi na forach mediów społecznościowych. Czasami zapoznanie się z doświadczeniami innych osób może zapewnić cenną perspektywę.

Bądź serdeczny i wrażliwy

Pamiętaj, że nigdy nie wiesz z czym dana osoba zmaga się wewnętrznie w danej chwili. Okazuj empatię wobec bliskiej Ci osoby i tego przez co przechodzi. Podtrzymuj ją na duchu, rozweselaj i wspieraj.

Naucz się rozpoznawać oznaki

Umiejętność odczytywania niewerbalnych komunikatów może odegrać dużą rolę we wspieraniu Twojego partnera lub innej bliskiej osoby w trakcie napadu migreny. Kiedy już dowiesz się jakie są potrzeby Twojego bliskiego, będziesz mógł samodzielnie je zaspokoić nie czekając aż poprosi o pomoc.

Kiedy nadchodzi migrena, zarówno przed jak i po napadzie, jest mi bardzo trudno jasno myśleć oraz komunikować się. Często jestem zbyt wyczerpana, żeby prosić o pomoc, czy aktywnie z niej korzystać.

Na przestrzeni lat mój mąż nauczył się odczytywać mnie dość dobrze i wie na przykład, że pominięcie posiłku jest bardzo silnym wyzwalaczem w moim przypadku. Jeśli nie zjem posiłku, mój organizm przestaje prawidłowo funkcjonować. Kiedy w moim ciele rozpoczyna się proces migreny, decydowanie o tym co zjeść staje się dla mnie zbyt skomplikowane – nie mogę podjąć żadnej decyzji lub nawet fizycznie się komunikować.

Kiedy mój mąż zauważa takie oznaki, sam gotuje lub zamawia jedzenie, które nie wywołuje migreny i natychmiast podaje mi wodę do picia. To, że rozumie czego potrzebuję w takim momencie jest niezwykle pomocne.

Prosta komunikacja jest kluczem do porozumienia

W wielu przypadkach ból jest zbyt silny, żeby mówić, zbyt silny, żeby się ruszać i zbyt silny, aby poprosić o pomoc.

Zadawaj proste pytania: Przynieść ci lekki posiłek? Podać ci szklankę wody? Czy światło nie jest zbyt jasne? Czy mam je zgasić? Czy chcesz, żebym popilnowała dzieci kiedy pójdziesz się położyć? Jeszcze lepiej, kiedy możesz zaoferować pomoc bez pytania, jeśli wiesz co masz robić. Nawet najmniejsze rzeczy mogą sprawić ogromną różnicę. Staraj się później zadzwonić lub wysłać wiadomość tekstową, żeby pokazać, że bliska osoba może liczyć na wsparcie cały czas.

Nie ulega wątpliwości, że proszenie, udzielanie i korzystanie z pomocy może być trudne dla wszystkich zaangażowanych osób. Im więcej mamy wiedzy i empatii, tym lepiej będziemy pomagać. Właściwe zrozumienie potrzeb bliskiej osoby pomoże jej skuteczniej walczyć z migreną i powrócić do zdrowia. Miłość, wsparcie, obecność i proaktywne podejście to czasami najlepszy sposób na radzenie sobie z tą chorobą.

NPS-PL-NP-00911

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Problem z głowy

Dowiedz się więcej

Boląca główka to nie wymówka

Dowiedz się więcej

Wrogowi nie życzę

Dowiedz się więcej