1. ODCIENIE ZDROWIA
 2. Cichy złodziej kości nie śpi w pandemii

Cichy złodziej kości nie śpi w pandemii

Osteoporoza jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych i niesie ze sobą bardzo wysokie ryzyko niepełnosprawności, a dla osób starszych nawet zagrożenie życia.01 NFZ szacuje, że w Polsce na osteoporozę choruje 2,1 mln osób lecz aż 74% pozostaje niezdiagnozowanych (1,56 mln osób).02

Cichy złodziej kości

Osteoporoza jest podstępną chorobą. Przez długi czas nie objawia się żadnymi dolegliwościami, aż do momentu złamania, świadczącym już o dużym zaawansowaniu choroby.01 Dlatego też osteoporoza nazywana jest często „cichym złodziejem kości”. Przy zapotrzebowaniu organizmu na wapń następuje jego pobór z dostępnych w organizmie zasobów – właśnie z tkanki kostnej.
W wyniku tego procesu kości s
tają się kruche i łatwo ulegają złamaniom.07 Osteoporoza z reguły rozwija się wolno i wiąże się z wiekiem; częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Do czynników ryzyka rozwoju osteoporozy zalicza się m.in. niską podaż wapnia, ale także niedobór witaminy D, brak ruchu i siedzący tryb życia02, które mogą nabrać szczególnego znaczenia w czasie pandemii - przedłużających się obostrzeń i pozostawania głównie w domu.

Osteoporoza nie czeka na koniec pandemii

Wielu specjalistów uważa osteoporozę za epidemię XXI w.01 Liczba cierpiących na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, w tym osteoporozę, stale wzrasta, co przypisuje się procesowi starzenia się społeczeństw oraz wpływowi zmian w trybie życia.02 Szacuje się, że obecnie na całym świecie liczba pacjentów z osteoporotycznymi złamaniami kości udowej przekracza 200 milionów.07

Zbadano wpływ pandemii COVID-19 na sposób, w jaki lekarze leczą swoich pacjentów z osteoporozą na świecie. W 53 krajach objętych badaniem stwierdzono, że zmiany te negatywnie wpłynęły na diagnostykę i leczenie tych pacjentów, co może spowodować wzrost zachorowalności i częstości groźnych złamań.06 NFZ potwierdza, że w 2020 roku również w Polsce nastąpiła niekorzystna zmiana w obszarze leczenia osteoporozy; o niemal 1/3 spadła liczba specjalistycznych porad a liczba badań diagnostycznych (densytometria) - o przytoczone wyżej niemal 37%.08 Statystyki te są tym bardziej niepokojące, że złamania osteoporotyczne wiążą się z dużym stopniem niepełnosprawności i utraty niezależności u starszych członków społeczeństwa.01 Związane ze złamaniami szyjki kości udowej unieruchomienie i towarzyszące mu konsekwencje zdrowotne są przyczyną utraty życia przez 740 000 osób każdego roku na świecie.04

Więcej o osteoporozie i osteopenii dowiesz się na www.calperos.pl

Zapisy na badania na stronie www.zbadajswojekosci.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotka, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Osteoporoza nie czeka na koniec pandemii_infografika


Przypisy:

 1. Back to contents.

  WHO SCIENTIFIC GROUP ON THE ASSESSMENT OF OSTEOPOROSIS AT PRIMARY HEALTH CARE LEVEL; Summary Meeting Report Brussels, Belgium, 5-7 May 2004

 2. Back to contents.

  NFZ o zdrowiu Osteoporoza; Warszawa listopad 2019

 3. Back to contents.

  Sözen T. et al; An overview and management of osteoporosis; Eur J Rheumatol. 2017 Mar; 4(1): 46–56.; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5335887/; dostęp z dnia 12.04.2021 r

 4. Back to contents.

  Farmacjapraktyczna.pl, Osteoporoza cicha epidemia XXI wieku, https://www.farmacjapraktyczna.pl/2009/01/osteoporoza-cicha-epidemia-xxi-wieku/; dostęp: 12.04.2021 r.

 5. Back to contents.

  WHO, Musculoskeletal conditions 8 February 2021; https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/musculoskeletal-conditions ; dostęp z dnia 12.04.2021 r.

 6. Back to contents.

  Dykes L.; How COVID-19 Has Altered Assessment and Treatment of Osteoporosis; https://www.rheumatologynetwork.com/view/how-covid-19-has-altered-assessment-and-treatment-of-osteoporosis; dostęp z dnia 12.04.2021 r.

 7. Back to contents.

  Girgis C.M. et al; Osteoporosis in the age of COVID-19; Osteoporos Int. 2020 Apr 28 : 1–3.; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7187664/; dostęp z dnia 12.04.2021 r.

 8. Back to contents.

  Fundacja MY Pacjenci; Choroby przewlekłe nie czekają na koniec pandemii – osteoporoza; https://mypacjenci.org/choroby-przewlekle-nie-czekaja-na-koniec-pandemii-osteoporoza/; dostęp z dnia 12.04.2021 r.

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Życie z migreną: niewidoczna niepełnosprawność

Dowiedz się więcej