1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Życie z astmą i alergiami

Życie z astmą i alergiami

Getty Images/ MImage Photography

Generalnie bardzo lubię mój poranny spacer do pracy. Mam to szczęście, że mieszkam blisko miejsca pracy, więc mogę chodzić pieszo i rozpoczynać każdy dzień od zdrowej dawki świeżego powietrza i ruchu, ale tego ranka było inaczej. Zaparkowane samochody, które codziennie mijam były pokryte żółtawo-zielonym nalotem co oznaczało jedno: pyłki roślinne.

Niestety…

W jednej chwili moje soczewki kontaktowe stały się suche i zaczęły powodować dyskomfort dla oczu, ale szedłem dalej. Kilka minut później poczułem swędzenie w nosie. Kiedy dotarłem do pracy  nie mogłem powstrzymać napadu kichania i czułem się z tym trochę niezręcznie.

To samo przydarzyło mi się rok wcześniej latem kiedy poziom pyłków w moim mieście wzrósł w krótkim czasie tak bardzo, że jedyną realną opcją wydawało się przeczekanie tego okresu bez wychodzenia w domu. Wtedy zrozumiałem, że potrzebuję jak najszybciej planu działania.

Zrobiłem  testy skórne, czyli badania podczas których skóra eksponowana jest na różne alergeny i obserwowana pod kątem występowania reakcji alergicznych. Nie będę udawać, że było to miłe – uczucie było raczej nieprzyjemne, a swędzenie skóry nieznośne. Niemniej jednak, jest to bardzo przydatne badanie, które pomaga zdiagnozować astmę o podłożu alergicznym, uczulenia pokarmowe i skórne, a także wiele innych rodzajów alergii.

Wyniki pomogły mi nie tylko w kontrolowaniu czynników wyzwalających astmę i zaostrzeń objawów, ale dostarczyły mi cennych informacji jakie pokarmy mogą również wywoływać reakcje alergiczne.

Jeśli podobnie jak ja obawiasz się, że uczulenia mogą zaostrzyć objawy astmy lub podejrzewasz, że cierpisz na astmę o podłożu alergicznym, artykuł ten zawiera informacje, które mogą ci pomóc.  Oto moje trzy najważniejsze wskazówki jak radzić sobie z alergiami w przebiegu astmy.

Uzyskaj właściwą diagnozę

Ponad 26 milionów Amerykanów i 2 miliony Polaków  choruje na astmę, a astma o podłożu alergicznym to najczęstsza odmiana tej choroby występująca u 60% pacjentów. Do najczęstszych alergenów należą: karaluchy, roztocza, pleśń, zwierzęta domowe i pyłki roślinne. W moim przypadku, najsilniejsze reakcje wywołuje kurz, pyłki roślinne, pleśń i zwierzęta domowe.

Z mojego doświadczenia wynika, że nie da się uniknąć większości z nich, ponieważ substancje te przenoszą się w niekontrolowany sposób, czasami nawet na ludziach. Nie ma ani tak małej, ani tak dużej przestrzeni, żeby alergeny nie mogły jej zasiedlić. Dlatego prawidłowa diagnoza to pierwszy krok do zidentyfikowania twoich specyficznych wyzwalaczy i opracowania planu kontrolowania objawów choroby.

Polecam na początek zapisywanie objawów przez tydzień lub dwa tygodnie, z zaznaczeniem kiedy występują największe trudności z oddychaniem. Przykładowo, kiedy wchodzisz po schodach, biegasz na świeżym powietrzu czy w pobliżu zbiorników wodnych? Następnie, należy umówić wizytę u lekarza, podczas której  wykonane zostanie badanie fizykalne, test czynności płuc oraz ewentualnie inne rodzaje badań diagnostycznych w zależności od występujących objawów. W oparciu o uzyskane wyniki możesz podjąć decyzję o wykonaniu testów skórnych na określone alergeny, co może okazać się niezwykle przydatne w określeniu ogólnego stanu twojego zdrowia.

Moje doświadczenie wskazuje, że im więcej czynników możemy wykluczyć, tym lepiej.

Bądź przygotowany

Mając prawidłową diagnozę, będziesz w stanie ustalić z lekarzem jaki rodzaj leczenia astmy będzie najlepszy dla ciebie w oparciu o konkretne objawy i potrzeby.

Ważne jest, aby zadawać pytania i dowiedzieć się co jest potrzebne, żeby osiągnąć jakość życia na jaką zasługujesz. Będziesz czuł się lepiej przygotowany wiedząc z czym musisz się zmierzyć.

Rób notatki, działaj

Zależnie od twoich objawów i tego jak długo chorujesz na astmę, możesz uznać za przydatne notowanie wszystkiego co miało wpływ i nie miało wpływu na twoje oddychanie.

Ale to nie koniec! Informacja o tym kiedy rozpoczyna się sezon alergii, zorientowanie się w poziomie pylenia roślin w okolicy, w której mieszkasz (lub miejscu do którego się udajesz) i opracowanie indywidualnego planu działania to kluczowe elementy kompleksowego planu leczenia astmy. Przykładowo, jakie kroki należy podjąć w pierwszej kolejności w przypadku napadu astmy? Do kogo zadzwonić najpierw? Gdzie znajduje się inhalator z lekiem stosowanym doraźnie?

Wypracowanie właściwych metod działania  odbywa się czasami metodą prób i błędów, ale zaręczam, że naprawdę warto poświęcić na to trochę czasu i wysiłku. Ulga jaką odczujesz, kiedy uda ci się to zrobić jest wspaniałą nagrodą.

Kilka lat temu nie miałem pojęcia co zrobić z moją alergią, nie wspominając nawet o połączeniu alergii z astmą. Miałem cały czas zatkane zatoki, obawiałem się uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej i bezskutecznie starałem się zwalczyć alergie, żeby uniknąć zaostrzenia choroby. Jeśli wiesz o czym mówię, to pamiętaj, że to nie musi być norma. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o alternatywnych opcjach leczenia i innych metodach kontrolowania objawów astmy.

Zapamiętaj!

Nie możesz kontrolować swojego otoczenia zewnętrznego, ale masz wpływ na to, jak będziesz na nie reagować. Znaj swoje objawy i miej pod ręką plan działania. I pamiętaj, że konieczna jest cierpliwość – twoja droga do lepszego stanu zdrowia to maraton, a nie sprint.


NPS-PL-NP-00984

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Życie z astmą: Pamiętam ścisk w gardle i uczucie, że zaraz zabraknie mi powietrza..

Dowiedz się więcej

Wiedziałem, że mam astmę. Ale nie wiedziałem, że zamknie mi ona wiele zawodowych drzwi

Dowiedz się więcej

10 podpowiedzi dla rodziców dzieci chorujących na astmę, od matki astmatyka

Dowiedz się więcej