1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Astma, alergie… i ja

Astma, alergie… i ja

Getty Images/ miodrag ignjatovic

Mam na imię Jan. Mam 36 lat i … tak jest, zgadliście – choruję na astmę.

Kiedy byłem dzieckiem chorowałem rzadko, standardowe choroby wieku dziecięcego – przeziębienia, problemy żołądkowe, ale nigdy nic poważnego. Natomiast mój młodszy brat był zawsze chorowity, Miał astmę i pamiętam do dzisiaj jego świszczący oddech, kaszel i mamę, która prosiła, żebyśmy tak nie szaleli, kiedy goniliśmy się w ogrodzie.

Mama zawsze zwracała większą uwagę na to co robił mój brat i pilnowała, żeby regularnie przyjmował leki. Na szczęście wyrósł z choroby zanim stał się nastolatkiem i nie pamiętam, żeby astma istotnie wpłynęła na cokolwiek co robiliśmy później razem.

Od tego czasu minęło 20 lat i teraz to ja nie ruszam się z domu bez inhalatora w kieszeni.

Jak do tego doszło?

Byłem najstarszy z rodzeństwa, zawsze większy, silniejszy i bardziej atletyczny. W szkole należałem do wszystkich reprezentacji sportowych. Jako dorosły wykonywałem fizyczną pracę robotnika budowlanego i intensywnie trenowałem  crossfit, cztery do pięciu razy w tygodniu.

Kiedy skończyłem dwadzieścia lat, zacząłem zauważać , że każdego lata mam katar sienny. Na początku nie był bardzo uciążliwy, ale z każdym rokiem stawał się silniejszy. Pewnego dnia, moja partnerka wróciła domu i obwieściła, że właśnie staliśmy się dumnymi posiadaczami kota. Wkrótce okazało się niestety, że jestem również uczulony na koty.

A potem, ni stąd ni z owąd miałem pierwszy napad astmy.

To był zwyczajny dzień. Wstałem rano do pracy z uczuciem lekkiego kłucia w klatce piersiowej i łagodnym kaszlem. Ale nie było to nic niezwykłego. Chociaż alergia na kota trochę zelżała paliłem wówczas papierosy więc uczucie ucisku w klatce piersiowej rano nie było niczym nowym. Poszedłem wziąć prysznic i wtedy nasilił się kaszel. Kiedy wyszedłem spod prysznica jedyne co byłem w  stanie zrobić to usiąść na łóżku i skoncentrować się na oddychaniu.

Kiedy trochę mi się polepszyło i mogłem znów mówić udało mi się umówić pilną wizytę u mojego lekarza. Na szczęście byłem w stanie dojść do przychodni o własnych siłach, chociaż musiałem zatrzymywać się co kilkanaście metrów, żeby złapać oddech. Wizyta była krótka, zrobiono mi kilka różnych badań i zdiagnozowano astmę. Jeden dzień zwolnienia z pracy, recepta na leki do inhalacji i to by było na tyle.

Trzy lata później …

Było to około trzech lat temu i – trzymajcie kciuki żeby tak pozostało – miałem od tej pory tylko kilka napadów astmy. Przekonałem się, że jeśli utrzymuję astmę pod kontrolą, choroba ta nie wpływa istotnie na moje codzienne życie. Nadal pracuję jako robotnik budowlany i nadal intensywnie trenuję crossfit. Oczywiście szybciej niż kiedyś łapię zadyszkę w pracy i na siłowni, dlatego ważne jest, żebym cały czas monitorował jak funkcjonuje mój organizm. Ogólnie cieszę się, że moja astma ma łagodny przebieg i że właściwie leczona nie uniemożliwia mi robienia tego na czym mi zależy.

Tak! Mamy wciąż tego samego kota!

Czasami astma może być nawet powodem do żartów.

Mam bliskiego przyjaciela jeszcze z czasów szkoły. Często odwiedzamy go w domu, gdzie mieszka ze swoją żoną i dwiema małymi córeczkami. Podczas jednej z wizyt, dziewczynki koniecznie chciały nam pokazać swoje nowe świnki morskie. Kiedy położyły mi jedną z tych futrzastych kulek na kolanach,  nie minęło nawet 60 sekund,  a moje oczy zaczęły łzawić jak szalone, oddech stał się świszczący ii ogólnie poczułem się bardzo słabo. Dziewczynki wpatrywały się we mnie zdumione nie rozumiejąc co się dzieje, a świnka jak gdyby nigdy nic, ze stoickim spokojem zjadała swój liść sałaty.  

Mam 190 cm wzrostu i ważę 100 kg, ale od tej pory wszyscy straszą mnie, że jeśli nie będę robił tego co chcą napuszczą na mnie świnkę morską! 


NPS-PL-NP-00942

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Życie z astmą: Pamiętam ścisk w gardle i uczucie, że zaraz zabraknie mi powietrza..

Dowiedz się więcej

Wiedziałem, że mam astmę. Ale nie wiedziałem, że zamknie mi ona wiele zawodowych drzwi

Dowiedz się więcej

10 podpowiedzi dla rodziców dzieci chorujących na astmę, od matki astmatyka

Dowiedz się więcej