Teva w Polsce przekazuje do dyspozycji agencji rządowej leki wspomagające leczenie COVID-19 wchodzące w skład eksperymentalnych schematów terapeutycznych

Teva w Polsce ogłosiła przekazanie w formie darowizny dwóch leków, które są przedmiotem obserwacji przez międzynarodowe środowisko lekarskie pod kątem skuteczności leczenia zakażeń COVID-19 na świecie: azytromycyny oraz hydroksychlorochiny. Darowizna dotyczy 5000 opakowań leku zawierającego substancję czynną azytromycynę oraz 270 opakowań leku zawierającego substancję czynną hydroksychlorochinę, które zostaną przekazane do dyspozycji Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno – Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem dla polskich szpitali.

Obydwa te leki są obecnie przedmiotem intensywnych badań, których celem jest uzyskanie potwierdzenia wcześniejszych, jednostkowych obserwacji dających nadzieję na skuteczność w leczeniu zakażenia COVID-19 (hydroksychlorochina) oraz w przypadkach leczenia towarzyszących zakażeń bakteryjnych (azytromycyna).

Równolegle zaczynają się one pojawiać w zaleceniach wydawanych przez Towarzystwa Lekarskie, ze zwróceniem jednak szczególnej uwagi na fakt, ze terapia powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza.

 „Teva jest aktywna w walce z pandemią. Wypełniamy naszą misję wobec pacjentów oraz społeczeństwa, będąc partnerem dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. Nasze fabryki na całym świecie, w tym nasza fabryka w Krakowie, nieustannie produkują leki, także w czasie epidemii, dzięki codziennemu poświęceniu naszych pracowników. Dzięki globalnemu zasięgowi naszej działalności, zwiększamy dostęp do rozwiązań terapeutycznych dla polskich pacjentów i przekazujemy do dyspozycji polskich lekarzy dwa leki, których skuteczność w leczeniu zakażeń COVID-19 podlega aktualnie światowym obserwacjom i budzi nadzieje świata medycznego” - mówi Michał Nitka, Dyrektor Generalny Teva Pharmaceuticals regionu Europa Centralna i Wschodnia.

Kilkadziesiąt fabryk Teva na całym świecie cały czas pracuje z niezmienną intensywnością, aby dostarczać i zapewniać niezbędne leki milionom pacjentów każdego dnia. Ponadto, Teva dokonuje aktywnego przeglądu szerokiej gamy produktów leczniczych, aby ustalić czy spółka może zwiększyć dostawy leków, które mogą być przydatne w zaspokojeniu ogromnego i pilnego zapotrzebowania związanego z kryzysem zdrowotnym wywołanym przesz COVID-19. 


Tabletki zawierające siarczan hydroksychlorochiny produkowane przez Teva są lekiem zatwierdzonym przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do stosowania w leczeniu malarii, tocznia rumieniowatego oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Chociaż produkt ten nie jest aktualnie zatwierdzony do stosowania w leczeniu COVID-19, jest on aktualnie przedmiotem badań dotyczących jego skuteczności w zwalczaniu koronawirusa, a amerykańskie władze zwróciły się z prośbą o jego natychmiastowe udostępnienie do użycia podczas walki z epidemią. Firma analizuje również w chwili obecnej dostawy zarówno hydroksychlorochiny jak i chlorochiny w skali globalnej, aby zidentyfikować ewentualne szanse na dodatkowe dostawy i możliwości udostępnienia leku pacjentom.

Lek zawierający substancję czynną azytromycynę to antybiotyk makrolidowy o działaniu bakteriostatycznym. Azytromycyna jest stosowana w większości zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, w pierwszej fazie boreliozy, czyli rumieniu wędrującym i niektórych chorobach przenoszonych drogą płciową.