Teva i Fundacja Zaczytani otwierają Zaczytaną Bibliotekę w krakowskim szpitalu

Dzięki pracownikom Teva z krakowskiej fabryki została otwarta druga Zaczytana Biblioteka – tym razem na Oddziale Chirurgii Dzieci w krakowskim Szpitalu im. Stefana Żeromskiego. Oficjalne otwarcie odbyło się 5 listopada. Dzieci przebywające na oddziale mogły posłuchać bajki o Słoniu Elmerze czytane przez ambasadorów Fundacji Zaczytani, Magdalenę Walach (m.in. M jak Miłość, Pensjonat pod Różą, Rojst) oraz Marcina Sianko (Oficer, Barwy Szczęścia, Ojciec Mateusz), aktorów teatru im. Juliusza Słowackiego.

Firma Teva Operations Poland, jeden z największych wytwórców leków w Polsce, włączyła się w 2017 roku w Wielką Zbiórkę Książek organizowaną przez Fundację Zaczytani.org. Pracownicy krakowskiej fabryki z chęcią przynosili do zakładu dziesiątki książek dla dzieci i młodzieży, aby wesprzeć akcję tworzenia bibliotek dla pacjentów. Dzięki książkom dzieci przebywające na szpitalnych oddziałach mogą na chwilę zapomnieć o chorobie i przenieść się w bajkowy świat. W ubiegłym roku Teva otworzyła wraz z Fundacją Zaczytani bibliotekę w Szpitalu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. W tym roku otwarta została kolejna krakowska biblioteczka dla pacjentów.

„Wsparcie Fundacji Zaczytani było pomysłem pracowników Teva w Krakowie, dla których ważne jest wspieranie pacjentów i lokalnych społeczności. Do akcji zbierania książek wszyscy podeszliśmy bardzo entuzjastycznie i wyzwaniem było nie tyle zebranie odpowiedniej ilości książek, ale pomieszczenie ich, a potem przesłanie do Fundacji. To nie jest pierwszy przykład zaangażowania naszych pracowników w charytatywne akcje. Mamy w firmie grupę wolontariuszy, którzy co tydzień pieką ciasta dla podopiecznych lokalnego hospicjum i zawożą je tam osobiście. To daje ogromną satysfakcję i powód do dumy. – komentuje Aneta Filik, Dyrektor Personalny w Teva w Krakowie i dodaje - Wytwarzanie leków to szczególne zadanie i świadomość tego, że tabletki, kapsułki i syropy wyjeżdżające z krakowskiej fabryki pomagają milionom pacjentów w Polsce na pewno motywuje do pracy. Miło jednak jest mieć poczucie bezpośredniej pomocy, widzieć uśmiech pacjenta, zadowolenie dziecka, które dzięki na uczestniczy w zajęciach z bajkoterapii organizowanych przez Fundację Zaczytani.

Troska o pacjentów

Otwarcie biblioteki we współpracy z organizacją Zaczytani.org to nie pierwsza inicjatywa firmy Teva w Polsce dla małych pacjentów. Teva Pharmaceuticals Polska od kilku lat prowadzi akcję „Teva Dzieciom – Baw się i Zdrowiej” w ramach której Wolontariusze z firmy remontują salki zabaw na oddziałach pediatrycznych, aby stworzyć miejsca przyjazne dla małych pacjentów, zaprojektowane zgodnie z ideami „healing environment”. Wesołe i ciepłe pokoje zabaw, nawiązujące do natury, powstały już w szpitalach w Białymstoku, Przasnyszu, Bielsku Podlaskim, Łęczycy i Kutnie. Więcej informacji www.teva.pl.

O Teva

Teva w swoich działaniach już od dawna wspiera lokalne społeczności i fundacje działające w obszarze szeroko pojętej opieki zdrowotnej. Zmieniając Dni na Lepsze stara się być jak najbliżej Pacjenta, na każdym etapie jego życia i wtedy kiedy najbardziej tego potrzebuje. Teva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE: TEVA) jest wiodącą globalną firmą farmaceutyczną dostarczającą najwyższej jakości rozwiązania medyczne ukierunkowane na potrzeby pacjentów, milionom ludzi każdego dnia. Teva z siedzibą w Izraelu jest największym na świecie producentem leków generycznych z portfelem produktów zawierającym ponad 1800 cząsteczek wykorzystywanych w produkcji leków generycznych stosowanych w prawie wszystkich obszarach terapeutycznych. W zakresie leków specjalistycznych, Teva zajmuje wiodącą pozycję w dziedzinie innowacyjnych leków stosowanych w leczeniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, w tym bólu, a także posiada silne portfolio leków stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego. Teva integruje swój potencjał w obszarze leków generycznych i specjalistycznych w ramach globalnej jednostki badań i rozwoju, pracując nad nowymi sposobami odpowiedzi na niezaspokojone potrzeby pacjentów, poprzez połączenie rozwoju leków z oferowaniem urządzeń, usług i technologii. 

O Fundacji Zaczytani

Zaczytani.org to fundacja oraz ogólnopolska kampania, dzięki której powstają Biblioteki Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka i hospicjach. Celem kampanii jest to, żeby każde dziecko przyjęte na oddział dziecięcy otrzymało książkę oraz utworzenie, w jak największej ilości szpitali, bibliotek z wartościowymi książkami. Fundacja chce otoczyć troską dzieci przebywające w placówkach, u których zmiana środowiska uwarunkowana problemami zdrowotnymi wywołuje stres i strach. Mali pacjenci mogą zabierać książki do domu, a brakujące na półkach egzemplarze uzupełniane są systematycznie przez "zaczytaną drużynę". Uroczyste otwarcia biblioteczek odwracają uwagę dzieci od problemów zdrowotnych, zachęcając do wspólnej zabawy oraz zapraszając do świata bajek i marzeń. Warsztaty plastyczne, animatorzy czy artysta czytający bajkę to atrakcje towarzyszące otwarciu biblioteczek. Takie działania pomagają dzieciom przezwyciężyć uczucie osamotnienia w szpitalnej rzeczywistości i łagodzą obciążenia psychiczne związane z chorobą. Dodatkowo książki udostępnione w tych placówkach umożliwiają dorosłym spędzanie wolnego czasu ze swoimi pociechami podczas czytania.