Fabryka leków przy ul. Mogilskiej w Krakowie jest jednym z największych zakładów farmaceutycznych w Polsce, wytwarzającym obecnie około 3,5 miliarda tabletek i kapsułek rocznie. Znana z produkcji Vibovitu, Flegaminy czy Aviomarinu krakowska fabryka Teva ma za sobą 90 lat historii. Dziś to nowoczesny zakład, w którego rozbudowę i modernizację Teva zainwestowała ponad 70 mln USD w ciągu ostatnich 10 lat** (według kursu z 12.10.2021 to ponad 270 mln PLN). Krakowska fabryka szczyci się międzynarodowymi certyfikatami jakości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska, wytwarzając leki, które pomagają milionom pacjentów w Polsce i na świecie.  

Idąc ulicą Mogilską przechodzimy obok kilku budynków, które stoją tam od wielu lat i na stałe wpisały się w krajobraz dzielnicy Grzegórzki w Krakowie. Zabudowania, od dziesiątek lat sukcesywnie modernizowane i unowocześniane, stoją w otoczeniu coraz wyższych drzewa i krzewów. Przyzwyczajeni do sąsiedztwa fabryki, nie zadajemy sobie sprawy, że miejsce to związane jest aż z dziewięcioma dekadami tradycji przemysłowej, znacznymi osiągnięciami polskiej myśli technologicznej, wieloma osobistymi historiami i niezwykłymi życiorysami. Przede wszystkim jednak jest to miejsce, które przez 90 lat działa aby wspierać i chronić zdrowie. Przystańmy na moment i poznajmy bliżej historię tego miejsca.

90 lat zdrowia

Historia fabryki w dzielnicy Grzegórzki rozpoczyna się w 1931 roku, kiedy zawiązała się „Dr A. Wander Spółka Akcyjna”. Po wojnie firma przeszła pod zarząd państwowy i funkcjonowała początkowo jako Wytwórnia nr 10, a następnie otrzymała nazwę POLFA Kraków. Obecnie zakład należy do światowego koncernu farmaceutycznego Teva.

Najlepsze witaminy

Od początku swojego istnienia zakład w Krakowie słynął z produkcji witamin. Pierwszym produktem zakładu była Ovomaltine zachwalana jako „naturalna odżywka zawierająca czynne witaminy”. Co ciekawe, zakład produkował wtedy także proszki do pieczenia, budynie oraz słynną „mąkę zdrowotną do wypieku chleba Dr. Wandera”. Drugim flagowym produktem witaminowym w tamtych czasach był Jemalt – tranowo-słodowy preparat dla dzieci w postaci smacznego proszku. Tradycja ta pozostała w fabryce do dzisiejszego dnia wraz z linią produktów Vibovit, rozpoznawalnej marki produktów multiwitaminowych dla dzieci w Polsce.

Fabryka w Krakowie była przez lata głównym wytwórcą witamin i antybiotyków i przez ponad dekadę jedynym wytwórcą witaminy C w naszym kraju. Witamina C z Krakowa do tej pory cieszy się zaufaniem Polaków a fabryka Teva, dostarcza pacjentom w kraju ponad milion opakowań witaminy C rocznie.**

Bohaterowie z Krakowa

Produkcja zakładu w Krakowie jest stale unowocześniana i dostosowywana do restrykcyjnych wymogów stawianych wyrobom farmaceutycznym. Dzięki wyśrubowanym normom i uzyskanym certyfikatom produkty z fabryki Teva trafiają do pacjentów w Europie i na świecie. W Polsce pod markami Flegamina, Supremin, Neofuragina, Vibovit, czy Sumamed goszczą w wielu domowych apteczkach.

Fabryka żyje w Krakowie

Zakład stanowił zawsze ważną placówkę naukowo-badawczą będąc jednocześnie istotnym ośrodkiem zatrudnienia. W 1970 roku w fabryce pracowało aż ponad 2000 pracowników, a zakład prowadził ścisłą współpracę z szeregiem klinik i zakładów naukowych, co pozwalało na podbój rynków światowych.

„Co roku wytwarzamy około 3,5 miliarda tabletek i kapsułek leków, które pomagają pacjentom w Polsce i na całym świecie – od Niemiec, przez Francję, Holandię, Rosję, Peru, Chile, RPA, Kanada. Produkcja na różne rynki niesie za sobą dodatkowe wymogi regulacyjne, konieczność dostosowania opakowań, druków informacyjnych, ale łączy jest wspólny mianownik – jakość. Tu nie ma kompromisów i gdziekolwiek trafia lek z krakowskiej fabryki, można mieć pewność, że został wytworzony zgodnie z najwyższymi standardami produkcji” – komentuje Katarzyna Siatka, Dyrektor ds. Operacyjnego Łańcucha Dostaw w Krakowie.

Położony wcześniej na obrzeżach Krakowa zakład obecnie wrósł w jego dzielnice. Tym bardziej nabiera znaczenia działalność ekologiczna fabryki i dbałość o środowisko naturalne. Fabryka w Krakowie była pierwszym zakładem farmaceutycznym w Polsce, który uzyskał certyfikat ISO 14001. Od lat prowadzi działania, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, minimalizowanie zużycia wody, energii, a także segregacja odpadów i przekazywanie jak największej ich części do recyclingu.

Co odkopiemy za 10 lat

W ramach uroczystości obchodów 90-lecia fabryki, pracownicy przygotowali kapsułę czasu. Pod pamiątkowym kamieniem w specjalnym metalowym pojemniku zakopano aktualną firmową gazetkę; obecny plan i wyniki zakładu, strój operatora, blistry na leki oraz butelkę na Flegaminę jako flagowego produktu fabryki.

Z czym porównamy to za 10 lat? 😊

*Dane finansowe i produkcyjne, Teva Operations Poland

** Dane IQVIA, sell-out, MAT 12 2020, volume in units

Numer NPS-PL-NP-00431

O Teva
Teva w swoich działaniach już od dawna wspiera lokalne społeczności i fundacje działające w obszarze szeroko pojętej opieki zdrowotnej.  Zmieniając Dni na Lepsze stara się być jak najbliżej Pacjenta, na każdym etapie jego życia i wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebuje.

Teva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE: TEVA) jest wiodącą globalną firmą farmaceutyczną dostarczającą najwyższej jakości rozwiązania medyczne ukierunkowane na potrzeby pacjentów, milionom ludzi każdego dnia. Teva z siedzibą w Izraelu jest największym na świecie producentem leków generycznych z portfelem produktów zawierającym ponad 1800 cząsteczek wykorzystywanych w produkcji leków generycznych stosowanych w prawie wszystkich obszarach terapeutycznych.
W Polsce Teva należy do pierwszej trójki firm krajowego rynku farmaceutycznego, z portfelem produktów zawierającym wysokiej jakości leki stosowane przez pacjentów w takich obszarach terapeutycznych jak kardiologia, choroby układu oddechowego, ośrodkowy układ nerwowy, leczenie bólu w chorobach onkologicznych oraz produktów wykorzystywanych
w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Więcej informacji: www.teva.pl

Kontakt dla mediów:
Anna Załuska

kom: +48-601145935
Anna.Zaluska@teva.pl