1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. 4 rzeczy, o których ludzie z astmą nie chcieliby już więcej słyszeć

4 rzeczy, o których ludzie z astmą nie chcieliby już więcej słyszeć

Getty Images/ Vera Agency

Otrzymywanie niechcianych porad dotyczących choroby, na którą cierpisz może być bardzo frustrujące, szczególnie kiedy udzielają ich osoby nie posiadające żadnych kwalifikacji w tym kierunku.

Każdy chory na astmę doświadczył tego prawdopodobnie wiele razy. Chociaż większość ludzi ma dobre intencje, ich wiedza na temat choroby nie jest zazwyczaj dostateczna. Pomijając jak bardzo jest to irytujące, może także wprowadzać w błąd lub nawet powodować zagrożenia dla zdrowia.

Czy mówi to członek rodziny, przyjaciel czy poznana przed chwilą osoba – poniższe komentarze to przykłady uwag, którymi chorzy na astmę są już naprawdę zmęczeni. Oto kilka przydatnych wskazówek jak na nie odpowiadać: 

1. Astma istnieje tylko w twojej głowie!

Niektórzy ludzie z jakiegoś powodu wierzą, że astma to choroba psychiczna, ale nie jest to prawda. Lęk i stres mogą zaostrzyć objawy, natomiast nigdy ich nie powodują. Astma to kliniczny stan chorobowy.

Moja odpowiedź:

„Raczej w płucach!” Jeśli ludzie nie wiedzą zbyt dużo o astmie, pomagam im się dowiedzieć. Często mówię coś w stylu: „Astma to choroba płuc. Sprawia, że w moich drogach oddechowych występuje obrzęk i zwężenie w reakcji na różnego rodzaju czynniki wyzwalające, na które zdrowe osoby nie reagują.” Staram się wymienić kilka z moich osobistych wyzwalaczy i opowiadam jak radzę sobie z objawami.

2. Może to po prostu lęk

Astma i lęk to dwie zupełnie różne jednostki chorobowe. O ile ktoś chory na astmę może również cierpieć na zaburzenia lękowe i chociaż mogą występować pewne związki pomiędzy tymi obiema chorobami, żadna z nich nie powoduje drugiej.

Moja odpowiedź:

„Oczywiście, gdybyś nie mógł oddychać mógłbyś się też przestraszyć.” Mówiąc to, staram się uniknąć nieprzyjemnego, opryskliwego tonu. Chcę tylko zwrócić ich uwagę jak czuje się człowiek żyjący ze stałą obawą przed kolejnym napadem astmy. Czasami mówię też coś w stylu: „Masz rację, odczuwam lęk, ale to dlatego, że astma jest kliniczną chorobą powodującą trudności w oddychaniu. Moje płuca nie działają prawidłowo i to, rzeczywiście jest coś czego można się obawiać.”

3. Tak, znam kogoś kto ma astmę. Już tyle razy lądował w szpitalu z powodu swojej choroby.

Ostatnią rzeczą jaka jest potrzebna chorym na astmę jest negatywne nastawienie. Słuchanie historii o kimś, kto ma za sobą straszne doświadczenia z powodu astmy wywołuje u nich strach. Prawdopodobnie robią na co dzień wszystko co mogą, żeby zachować pozytywne podejście do życia.

Moja odpowiedź:

„Przykro mi z powodu twojego przyjaciela z astmą. Dlatego właśnie tak ważne jest dla mnie przestrzeganie zaleceń terapeutycznych i regularne wizyty u lekarza. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie jest dostępnych wiele metod pozwalających kontrolować astmę. Wielu pacjentów z astmą może prowadzić zupełnie normalne życie.”

4. Czytałam w Internecie o naturalnych sposobach leczenia astmy. Czy próbowałaś jakichś alternatywnych terapii?

Z takimi pytaniami mam prawdziwy problem. Być może są ludzie, którym alternatywne metody leczenia przynoszą ulgę, ale ja na pewno do nich nie należę.

Moja odpowiedź:

Jeśli jesteś osobą podobną do mnie i nie jesteś zainteresowany eksplorowaniem metod medycyny alternatywnej, aby wyleczyć twoją astmę, możesz powiedzieć coś w stylu „Dziękuję za sugestię. Na razie polegam na zaleceniach mojego lekarza i wierzę, że idziemy w dobrym kierunku.”


NPS-PL-NP-00962

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Życie z astmą: Pamiętam ścisk w gardle i uczucie, że zaraz zabraknie mi powietrza..

Dowiedz się więcej

Wiedziałem, że mam astmę. Ale nie wiedziałem, że zamknie mi ona wiele zawodowych drzwi

Dowiedz się więcej

10 podpowiedzi dla rodziców dzieci chorujących na astmę, od matki astmatyka

Dowiedz się więcej