W Europie znikają leki generyczne – wyniki badania „The Critical Medicines Health Check”

Badania przeprowadzone przez Teva Pharmaceuticals pokazują, że w europejskich apteczkach - w szpitalach, aptekach i domach - znajduje się coraz mniej leków generycznych. Tymczasem leki generyczne są często tańszą alternatywą dla produktów oryginalnych i stanowią 67%01 wszystkich leków.

Leki generyczne są uwzględnione w przyjętym przez Unię Europejską w grudniu 2023 r. wykazie leków krytycznych, zawierającym leki przeznaczone do leczenia krytycznych chorób u dorosłych i dzieci takich, jak choroby zakaźne, nowotwory i choroby psychiczne.

W ciągu ostatnich 10 lat nastąpił znaczący spadek liczby leków dostępnych w ważnych obszarach terapeutycznych. Dotyczy to przede wszystkim leków generycznych stosowanych w leczeniu chorób psychicznych i w onkologii oraz antybiotyków w postaci syropów dla dzieci.

Badanie firmy Teva – „The Critical Medicines Health Check”, opublikowane z początkiem kwietnia 2024 r., wykazało m.in., że w ciągu dekady do 31 grudnia 2023 r:

  • liczba leków generycznych wycofanych z rynku wzrosła o 12%, podczas gdy na rynek wprowadzono średnio o 3% produktów generycznych mniej. Zgodnie z danymi szczegółowymi, w dniu 31 grudnia 2012 r. dostępnych było 40 280 oddzielnych produktów generycznych, a 10 lat później pozostało ich już tylko 29 836, co oznacza spadek o 26%.
  • z unijnego wykazu leków krytycznych zniknęło 7% leków generycznych zawierających łącznie 6 cząsteczek stosowanych w leczeniu chorób psychicznych. Liczba ta rośnie do 25% w przypadku leczenia schizofrenii lub choroby afektywnej dwubiegunowej.
  • spośród 31 cząsteczek do leczenia raka wskazanych w unijnym wykazie leków krytycznych w ciągu 3 lat (2020-2022) zniknęło 7% produktów. Liczba ta może wzrosnąć do 43% w przypadku konkretnych leków generycznych stosowanych w leczeniu raka piersi.
  • z rynku zniknęło 21% generycznych doustnych antybiotyków w płynie, np. syropów do stosowania u dzieci. Jest to tym bardziej istotne, że w Europie jest obecnie o 31% mniej antybiotyków niż w 2012 r.02

Więcej informacji można znaleźć w prezentacji wyników badania „The Critical Medicines Health Check” - www.tevapharm.com/teva-in-europe/reports-and-analyses

Omówienie badania dodatkowo zawiera informacje o potencjalnym wpływie tej sytuacji na pacjentów w całej Europie, a także rekomendacje dotyczące przeciwdziałania dalszemu zmniejszaniu się liczby ważnych leków generycznych na rynkach europejskich.


NPS-PL-00659-05-24