1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Lato, astma i katar sienny: 5 sposobów na to, żeby radzić sobie z alergią

Lato, astma i katar sienny: 5 sposobów na to, żeby radzić sobie z alergią

Getty Images / AlexSava

Kocham lato. Nawet przy nieprzewidywalnej angielskiej pogodzie jest coś urzekającego w dłuższych dniach i (czasami krótkich) przebłyskach złotego, ciepłego słońca. Możliwość spędzenia większej ilości czasu na powietrzu i wykorzystania dodatkowych godzin światła dziennego na rekreację i zabawę to coś na co czekam co roku już od 1 stycznia.

Niestety, jeśli jesteś astmatykiem, który dodatkowo zmaga się z katarem siennym, to niezależnie od tego czy robisz sobie piknik w parku, wychodzisz na spacer z psem do lasu czy jedziesz na wycieczkę rowerową za miasto, lato staje się dla ciebie również dużym wyzwaniem.

Jest to dość częsty problem. Ponad 80% ludzi z astmą w Wielkiej Brytanii i w Polsce cierpi również na katar sienny i zmaga się z uczuciem swędzenia, łzawieniem oczu i zatkanym nosem. Chociaż niektóre osoby wzdrygają ramionami i twierdzą, że to tylko drobne dolegliwości, objawy te mogą niestety mieć poważniejsze konsekwencje u osób chorych na astmę.

Dlaczego katar sienny stanowi zagrożenie dla astmatyków?

Kiedy wzrasta stężenie pyłków traw w powietrzu, ryzyko wystąpienia napadu astmy może również być wyższe.

Jeśli jesteś uczulony na pyłki roślin i wdychasz je, w twoim organizmie produkowana jest histamina i inne substancje chemiczne. Organizm reaguje na to zwiększonym wytwarzaniem śluzu (stąd katar) skutkującym stanem zapalnym, zatkaniem nosa i niedrożnością dróg oddechowych.

Jeśli cierpisz na astmę, twoje drogi oddechowe są już objęte stanem zapalnym, a dodatkowy obrzęk może spowodować trudności z oddychaniem. Bardziej prawdopodobna staje się również reakcja na wyzwalacze takie jak kurz czy pyłek roślin, a jeśli się przeziębisz, dodatkowe zapalenie może pogorszyć objawy.

Innymi słowy, pylenie roślin i katar sienny to potencjalnie złe wiadomości dla osób chorujących na astmę.

Jak zatem możemy mimo to cieszyć się latem?

Na przestrzeni lat, odkryłem kilka sposobów, aby kontrolować objawy kataru siennego w letnich miesiącach:

  1. Zidentyfikuj, które rodzaj pyłków wywołują u ciebie katar sienny. Możesz notować dni w kolejnych miesiącach, kiedy twoje objawy są nasilone i skorzystać z załączonego poniżej kalendarza pylenia, aby ustalić jakie rodzaje roślin pylą w danym czasie.
  2. Sprawdź prognozy stężenia pyłów. Jeśli mieszkasz w mieście, zwracaj szczególną uwagę podczas suchych, ciepłych dni, kiedy pyły wraz z zanieczyszczeniami tworzą smog.
  3. Zażywaj prewencyjny lek wziewny zgodnie z zaleceniami i zawsze miej przy siebie inhalator z lekiem do  doraźnego stosowania. Jako biegacz i rowerzysta mam swój inhalator w kieszeni zawsze gdy wychodzę z domu.  
  4. Bierz leki na katar sienny, aby złagodzić jego objawy. Lecząc katar sienny nie tylko pozbywasz się uczucia swędzenia, łzawienia oczu i zatkanego nosa, ale obniżasz także ryzyko wystąpienia napadu astmy.

Poproś inną osobę o skoszenie trawnika! Unikanie czynności, które mogą wywołać zaostrzenie astmy oszczędzi ci problemów w perspektywie długoterminowej.


NPS-PL-NP-00925

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Życie z astmą: Pamiętam ścisk w gardle i uczucie, że zaraz zabraknie mi powietrza..

Dowiedz się więcej

Wiedziałem, że mam astmę. Ale nie wiedziałem, że zamknie mi ona wiele zawodowych drzwi

Dowiedz się więcej

10 podpowiedzi dla rodziców dzieci chorujących na astmę, od matki astmatyka

Dowiedz się więcej