styczeń 29 2018 « Wróć

Jesienny sezon przeziębieniowy trwa. Infekcja zaczyna się niewinnie – od lekkiego drapania w gardle, kilku kichnięć. Czasem organizm sam radzi sobie z pokonaniem infekcji, ale niestety często choroba  rozwija się i dolegliwości trapią nas przez kolejnych kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni. Okazuje się, że w najbardziej uciążliwym momencie przeziębienia ponad połowa osób skarży się na męczący kaszel 1.  Mokry czy suchy? Co robić, aby odpowiednio go rozpoznać kaszel i poradzić sobie z nim? 

Jak przebiega infekcja – dwie fazy, które warto znać i rozróżniać!

 

1. Faza wirusowa

 Jeśli mamy do czynienia z infekcją o przebiegu pełnym (czyli przechodzimy etap wirusowy i bakteryjny), to zazwyczaj zaczyna się ona od fazy wirusowej, która trwa około tygodnia. Do jej charakterystycznych objawów należy podwyższona temperatura ciała, obrzęk i wysięk oraz obturacja dróg oddechowych (zblokowanie bądź ograniczenie przepływu powietrza). W tej fazie zaleca się podawać leki przeciwkaszlowe (jeśli kaszel jest suchy i męczący), przeciwhistaminowe oraz dodatkowo paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)2

2. Faza bakteryjna

Druga to faza bakteryjna, podczas której zaleca się leczenie antybiotykiem (stosujemy go w infekcjach bakteryjnych, a nie wirusowych) oraz przyjmowanie preparatów mukolitycznych i mukokinetycznych – upłynniających wydzielinę (np. bromheksynę). Ten etap trwa nieco ponad tydzień, a proces zdrowienia zaczyna się dopiero po około dwóch tygodniach od zachorowania. Warto przy tym wiedzieć, że wyższą skuteczność antybiotykoterapii można osiągnąć za pomocą terapii łączonej – np. w przypadku zastosowania amoksycyliny, zawartej w niektórych antybiotykach, razem z bromheksyną z preparatów leczących kaszel mokry. Według przeprowadzonych badań wśród pacjentów z zapaleniem płuc, współczynnik całkowitych wyzdrowień wynosił 47% w grupie z terapią łączoną a tylko 22% w przypadkach stosowania leczenia samą amoksycyliną 3.

  
 
 
 

 

 

 

Syrop na kaszel – zadbaj o jego skuteczność!

 Każde leczenie należy stosować odpowiednio w zależności od objawów i fazy choroby. W odniesieniu do  kaszlu – trzeba odróżnić kaszel nieproduktywny (suchy) i produktywny (mokry). Ten produktywny jest nam niezbędny by wyzdrowieć – umożliwia bowiem usunięcie nagromadzonej wydzieliny oskrzelowej. Bywa jednak, że jest jej zbyt mało (by zaczęła się efektywnie odkrztuszać) lub jest zbyt gęsta i lepka – wtedy konieczne jest stosowanie leków wykrztuśnych. Jedną z substancji, które ułatwiają odkrztuszanie jest właśnie bromheksyna (substancja czynna Flegaminy). Zawarta w syropie czy tabletkach, aktywnie wpływa na ruch rzęsek nabłonka oddechowego, ułatwiając tym samym ruch wydzieliny. Istotny jest także jej korzystny wpływ na produkcję surfaktantu – substancji, która zmniejsza przyleganie śluzu do nabłonka i dzięki temu przyczynia się do łatwiejszego oczyszczania dróg oddechowych. Bromheksyna zwiększa także wydzielanie śluzu, który wzbogacony jest w czynniki obronne: immunoglobuliny A, lizozym i laktoferynę. Związki te lokalizują drobnoustroje, hamują namnażanie i stymulują rozpad bakterii. Przy przyjmowaniu produktów o przeznaczeniu medycznym warto także wiedzieć, że leki i zawarte w nich substancje powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju kaszlu. Pamiętajmy więc, że jeśli doskwiera nam kaszel mokry, należy stosować syrop o działaniu wykrztuśnym (np. Flegamina), który nie będzie hamował kaszlu, tylko ułatwiał odkrztuszanie. Trzeba stosować go zgodnie z zaleceniami w ulotce i nie stosować bezpośrednio przed snem. Zupełnie inne działanie mają preparaty leczące kaszel suchy (bezproduktywny), które hamują odruch kaszlowy i nie są wskazane z leczeniu kaszlu mokrego.

Co jeszcze pomoże na kaszel?

Najważniejsze zadanie mokrego kaszlu to ułatwienie pozbycia się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. W tym celu przydatne mogą się okazać także domowe metody, które będą stanowiły pomoc w walce z przeziębieniem. Kluczowe przy kaszlu jest nawodnienie organizmu. W tym celu warto podawać płyny, które nie podrażniają „zmęczonego” już gardła i dróg oddechowych. Najlepsze będą napoje w temperaturze pokojowej lub nieco cieplejsze (ale nie gorące ani bardzo zimne). Zaleca się pić wodę, herbatę z sokiem malinowym, miodem, cytryną czy mleko z masłem i miodem. W okresie leczenia ważna jest także wilgotność powietrza, w którym przebywamy – powinna mieścić się w granicach 40-60%. Egzamin zda także nawilżacz powietrza lub powieszenie w pokoju mokrego ręcznika. Innym sposobem będzie zrobienie inhalacji (np. nad miską z gorącą wodą). Dodatkowo, przed snem warto nasmarować klatkę piersiową maścią rozgrzewającą.

 flegamina.png

Flegamina to gama preparatów (syropy i tabletki) zwierających substancję czynną chlorowodorek bromoheksyny, który działa wykrztuśnie, upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych. W ten sposób ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli. Lek Flegamina wskazany jest w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Flegamina produkowana jest w fabryce Teva w Krakowie i obecna jest na polskim rynku od 1979 roku.W skład gamy wchodzą syropy: Flegamina o smaku miętowym, malinowym, miętowym bez cukrui  Flegamina Junior o smaku truskawkowym oraz tabletki.

 Nazwa: Flegamina o smaku miętowym, miętowym bez cukru, malinowym, 4 mg/5 ml. Wskazania do stosowania: ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Przeciwwskazania: Nie stosować produktu Flegamina o smaku miętowym: u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, u dzieci w wieku poniżej 7 lat, ze względu na zawartość alkoholu. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa.

Nazwa: Flegamina Junior o smaku truskawkowym, 2 mg/5 ml, syrop. Wskazania do stosowania: ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na bromoheksynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą, stosowanie u dzieci poniżej dwóch lat, ze względu na zawartość bromoheksyny. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa

Nazwa: Flegamina, 8 mg, tabletki. Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na bromoheksynę lub którąkolwiek substancje pomocniczą. Nie jest wskazane stosowanie bromoheksyny w postaci tabletek u dzieci w wieku 3 do 6 lat, które nie są w stanie połknąć tabletki; u tych pacjentów zaleca się stosowanie bromoheksyny w postaci syropu Flegamina o smaku truskawkowym. Syropu Flegamina o smaku truskawkowym oraz Flegamina tabletki, ze względu na zawartość bromheksyny, nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa

PO/FLG/17/0054

Więcej informacji udziela:

Justyna Giers, 38PR & Content Communication,

justyna.giers@38pr.pl, tel. 514 550 996

Katarzyna Pęcherska, Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

katarzyna.pecherska@teva.pl, tel. 695 363 585

 

 

Teva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE: TEVA) jest wiodącą globalną firmą farmaceutyczną, której celem jest zwiększanie dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej poprzez rozwój, produkcję oraz sprzedaż leków generycznych oferowanych po przystępnych cenach, jak również innowacyjnych i specjalistycznych produktów farmaceutycznych i substancji czynnych leków. Teva z siedzibą w Izraelu oraz z bezpośrednimi przedstawicielstwami w blisko 60 krajach jest największym na świecie producentem leków generycznych z portfelem produktów zawierającym ponad 1 000 cząsteczek. Działalność związana z produkcją leków innowacyjnych koncentruje się na takich obszarach terapeutycznych jak neurologia, choroby układu oddechowego, onkologia, leczenie bólu, i zdrowie kobiet, a także biofarmaceutyki. Teva zatrudnia obecnie blisko 45 000 pracowników na całym świecie, a jej wartość przychodów ze sprzedaży netto w 2013 roku wyniosła 20,3 mld USD.


 
[1] Badanie przeprowadzone przez Ipsos Consumer Research dla Procter&Gamble (Niemcy 2010) http://tevamed.pl/docs/53_suffer_from_a_chesty_cough_during_the_worst_days_of_their_cold.pdf z dn. 23.08.2017
[2] Albrecht P., Medycyna Rodzinna 6/2004; http://www.czytelniamedyczna.pl/558,czy-i-jak-leczyc-objawowo-zakazenia-drog-oddechowych.html, dostęp [05.07.2017]
[3] Roa C.C., Jr, Dantes R.B. Clinical effectiveness of a combination of bromhexine and amoxicilin in lower respiratory tract infection. A randomized controlled trial. Arzneimittelforschung 1995; 45(3): 267-272. N = 392  (amoksycylina + bromheksyna: N = 193; amoksycylina: N = 200).