lipiec 09 2015 « Wróć
Szpital w Przasnyszu będzie miał nowoczesną salkę zabaw dla dzieci!
Leki, specjalistyczna opieka, wsparcie rodziny, uśmiech – to najbardziej podstawowe elementy, które sprawiają, że mali pacjenci wracają do zdrowia. Co jeszcze może wspomóc skuteczność procesów terapeutycznych? W odpowiedzi na to pytanie przedstawiciele firmy Teva we współpracy z niezależnymi ekspertami prowadzą akcję pod nazwą TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej. Jej celem jest odnowa i przebudowa szpitalnych sal zabaw tak, aby ich wystrój i wyposażenie wspierały najmłodszych pacjentów w szybszym powrocie do zdrowia. Od 9 lipca z właśnie tak przygotowanej salki, będą mogli korzystać  pacjenci oddziału dziecięcego szpitala w Przasnyszu.
 
Nie od dziś wiadomo, że pobyt w szpitalu wiąże się ze stresem, który jest szczególnie wyraźny i silny w przypadku dzieci. Dlatego też, obserwując trendy w krajach zachodnich, coraz więcej uwagi poświęca się uzdrawiającej roli otoczenia pacjentów (ang. healing environment).  Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że poprawa warunków szpitalnych pozwoliła m.in. na skrócenie czasu leczenia o 21% oraz skrócenie czasu podawania leków przeciwbólowych i ich ilości aż o 22%.  Pomimo tych doniesień polskim szpitalom nadal brakuje przestrzeni dla najmłodszych pacjentów, które byłyby celowo projektowane i wyposażane tak, aby pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.
 
Mając to na uwadze pracownicy firmy TEVA zainicjowali przy wsparciu ekspertów akcję TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej.
 
Program TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej to unikatowe działanie w ramach wolontariatu pracowniczego. Coraz częściej firmy prowadzą działania dobroczynne w duchu społecznej odpowiedzialność biznesu, ale pracownicy TEVA poszli o krok dalej. Współpracując z ekspertami postanowili nie tylko odnowić salki zabaw w wybranych szpitalach, lecz także zadbać o ich terapeutyczne właściwości. Trzecią salką wyremontowaną w ramach tego projektu, będzie salka zabaw na oddziale dziecięcym w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej
w Przasnyszu.
 
Psycholog społeczny dr Konrad Maj, wykładowca SWPS, ekspert projektu TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej przybliża założenia projektowania salek: Optymalnym rozwiązaniem, sprzyjającym szybszemu powrotowi do zdrowia jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych środowiska o cechach natury. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiódł, że ma ono właściwości regenerujące dla organizmu. Szerszy kontakt z naturą, nawet w postaci imitacji (np. wystroju wnętrza), sprzyja koncentracji dziecka i przyczynia się znacząco do redukcji stresu. Przegląd badań potwierdza, że nie tylko bezpośredni kontakt z naturą, lecz nawet jej oglądanie wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pacjentów.
 
Na bazie ekspertyz wykonanych przez psychologa, wszystkie remontowane salki zawierają odpowiednio dobrane wzory, kolory i faktury wspomagające proces terapeutyczny, poprawiające samopoczucie, dodające energii i pomagające się zrelaksować małym pacjentom np.:
• Domek do chowania – zaprojektowany do zabawy, ale i wyciszenia. Niewielka przestrzeń sprawia, że dziecko czuje się w nim bezpiecznie. Wyposażony w miękkie poduszki stanie się idealnym miejscem do snucia marzeń.
• Półki w kształcie plastra miodu – formą nawiązują do sześciokątnych komórek tworzonych przez pszczoły. Dzięki swej modularnej budowie pozwalają na dowolne konfiguracje
i rozbudzanie dziecięcej fantazji.
• Drewniane meble – mają za zadanie wprowadzić namiastkę przyrody do sztucznego środowiska jakim jest szpital. Dzieci potrzebują kontaktu z naturą, bo ta pobudza ich kreatywność, pozwala się zrelaksować i zapomnieć o chorobie.
 Lustra półkoliste – zwiększają pole widzenia, mogą służyć do zabaw i ćwiczeń logopedycznych.
Obszar zastosowania założeń projektu TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej nie musi być ograniczony tylko do sal zabaw w szpitalach. Opisane rozwiązania są na tyle uniwersalne, że można je zastosować również podczas projektowania pokojów dziecięcych i pokojów zabaw. Wykazano również, że zielone otoczenie zachęca do pracy twórczej i poprawia interakcję dzieci z opiekunami – przekonuje dr Konrad Maj. Taki wystój może mieć bardzo pozytywny wpływ na naukę, rozwijanie pasji i poczucie bezpieczeństwa dziecka.
 
TEVA_Przasnysz_218.jpg

TEVA_Przasnysz_203.jpg

O programie
 
TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej to projekt renowacji salek zabaw w szpitalach i na oddziałach dziecięcych, realizowany przy wsparciu ekspertów – architekta i psychologa. Pomysł na projekt został zgłoszony w ramach programu inicjatyw pracowniczych InicjaTEVA przez pięcioosobowy zespół, który opracował wstępne założenia akcji. Głównym celem inicjatywy jest pomoc najmłodszym pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia, poprzez stworzenie przyjaznego miejsca zabaw dla dzieci, wspierającego procesy terapeutyczne i minimalizującego stres związany z pobytem w szpitalu. Projekt jest elementem szerszego programu inicjatyw realizowanych przez firmę w ramach społecznego zaangażowania biznesu.
 
O Teva
 
Teva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE: TEVA) jest wiodącą globalną firmą farmaceutyczną, której celem jest zwiększanie dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej poprzez rozwój, produkcję oraz sprzedaż leków generycznych oferowanych po przystępnych cenach, jak również innowacyjnych i specjalistycznych produktów farmaceutycznych i substancji czynnych leków. Teva z siedzibą w Izraelu oraz z bezpośrednimi przedstawicielstwami w blisko 60 krajach jest największym na świecie producentem leków generycznych
z portfelem produktów zawierającym ponad 1 000 cząsteczek. Działalność związana z produkcją leków innowacyjnych koncentruje się na takich obszarach terapeutycznych jak neurologia, choroby układu oddechowego, onkologia, leczenie bólu, i zdrowie kobiet, a także biofarmaceutyki. Teva zatrudnia obecnie blisko 45 000 pracowników na całym świecie, a jej wartość przychodów ze sprzedaży netto w 2013 roku wyniosła 20,3 mld USD.
 
Dodatkowych informacji udziela:
Anna Załuska
Kierownik Działu Komunikacji
Teva Pharmaceuticals Polska