listopad 04 2014 « Wróć
​Poprawa warunków leczenia to skrócenie jego czasu nawet o 21%*. To jedna z podstaw naukowych, na której oparty został program „Teva Dzieciom – Baw się i zdrowiej”.
Leki, specjalistyczna opieka, wsparcie rodziny, uśmiech – to najbardziej oczywiste i podstawowe elementy, które sprawiają, że mali pacjenci wracają do zdrowia. Jakie inne obszary mogą wspomóc skuteczność procesów terapeutycznych? W odpowiedzi na to pytanie przedstawiciele firmy Teva we współpracy z niezależnymi ekspertami rozpoczynają akcję pod nazwą TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej. Jej celem jest modernizacja szpitalnych sal zabaw tak, aby ich wystrój i wyposażenie wspierały najmłodszych pacjentów w szybszym powrocie do zdrowia. 
 
Nie od dziś wiadomo, że pobyt w szpitalu wiąże się ze stresem, który jest szczególnie wyraźny i silny w przypadku najmłodszych dzieci. Z drugiej strony istnieją różnego rodzaju terapie, wspomagające proces leczenia farmakologicznego np. znana także w Polsce terapia śmiechem. Obserwacja trendów w krajach zachodnich pokazuje również, że coraz więcej uwagi poświęca się uzdrawiającej roli otoczenia pacjentów (ang. healing environment). Ponadto badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że poprawa warunków szpitalnych pociągnęła za sobą m.in. skrócenie czasu leczenia o 21%, skrócenie czasu podawania leków przeciwbólowych i ich ilości aż o 22%.[1] Pomimo tych doniesień polskim szpitalom nadal brakuje przestrzeni dla najmłodszych pacjentów, które byłyby celowo projektowane i wyposażane tak, aby pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.
Mając to na uwadze pracownicy firmy TEVA zainicjowali przy wsparciu ekspertów akcję TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej.
Program TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej to unikatowe działanie w ramach wolontariatu pracowniczego. Coraz częściej firmy prowadzą działania dobroczynne w duchu społecznej odpowiedzialność biznesu, ale pracownicy TEVA poszli o krok dalej. Współpracując z ekspertami postanowili nie tylko odnowić salki zabaw w wybranych szpitalach, lecz także zadbać o ich terapeutyczne właściwości.
"TEVA to firma poszukująca nowych rozwiązań, dlatego wyszliśmy z pomysłem nie tylko remontu salek zabaw na dziecięcych oddziałach szpitalnych, lecz także przebudowy ich w oparciu o badania naukowe. Mam nadzieję, że już wkrótce nasz projekt realnie przełoży się na nastroje najmłodszych pacjentów szpitalnych i pomoże im w szybszym powrocie do domów" – powiedział Michał Nitka, Dyrektor Generalny Europa Centralna i Wschodnia Teva Pharmaceuticals.
Oprócz podstawowego remontu salek wymagających renowacji, planowane jest stworzenie przestrzeni wspierającej procesy terapeutyczne i minimalizującej stres związany z pobytem w szpitalu. Salki mają pomóc wyzwolić w małych pacjentach dodatkową energię, zmotywować do walki z chorobą czy też wyciszyć i uspokoić po trudnych zabiegach. Dodatkowo kolorowa przestrzeń pozwala na prowadzenie arteterapii, czyli leczenia poprzez sztukę. Wszystkie te okoliczności są szczególnie ważne w przypadku dzieci, które są bardzo wrażliwe i nie potrafią jeszcze dobrze sobie radzić z emocjami. Jak przyznaje psycholog społeczny dr Konrad Maj, wykładowca SWPS, ekspert projektu TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej: Optymalnym rozwiązaniem, sprzyjającym szybszemu powrotowi do zdrowia jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych środowiska o cechach natury. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiódł, że ma ono właściwości regenerujące dla organizmu. Szerszy kontakt z naturą, nawet w postaci imitacji (np. wystroju wnętrza), sprzyja koncentracji dziecka i przyczynia się znacząco do redukcji stresu. Przegląd badań potwierdza, że nie tylko bezpośredni kontakt z naturą, lecz nawet jej oglądanie wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pacjentów.
Na bazie ekspertyz wykonanych przez psychologa, wszystkie remontowane salki będą zawierały odpowiednio dobrane wzory, kolory i faktury wspomagające proces terapeutyczny, poprawiające samopoczucie, dodające energii i pomagające się zrelaksować małym pacjentom np.

•Domek do chowania – zaprojektowany do zabawy, ale i wyciszenia. Niewielka przestrzeń sprawia, że dziecko czuje się w nim bezpiecznie. Wyposażony w miękkie poduszki stanie się idealnym miejscem do snucia marzeń.

•Półki w kształcie plastra miodu – formą nawiązują do sześciokątnych komórek tworzonych przez pszczoły. Dzięki swej modularnej formie pozwalają na dowolne konfiguracje i rozbudzanie dziecięcej fantazji;

•Brzozowy las i drewniane meble – mają za zadanie wprowadzić namiastkę przyrody do sztucznego środowiska jakim jest szpital. Dzieci potrzebują kontaktu z naturą, bo ta pobudza ich kreatywność, pozwala się zrelaksować i zapomnieć o chorobie.
W pierwszej edycji akcji remonty przeprowadzone zostaną na oddziałach dziecięcych w wybranych szpitalach w województwach: łódzkim, podlaskim i mazowieckim. Projekty salek zostały przygotowane przez pracownię architektoniczną KIBOKO w oparciu o opracowane przez psychologa wytyczne  dotyczące wsparcia pacjentów w procesie zdrowienia.
 
 

O programie
TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej to projekt renowacji salek zabaw w szpitalach i na oddziałach dziecięcych, realizowany przy wsparciu ekspertów – architekta i psychologa. Pomysł na projekt został zgłoszony w ramach programu inicjatyw pracowniczych InicjaTEVA przez pięcioosobowy zespół, który opracował wstępne założenia akcji. Głównym celem inicjatywy jest pomoc najmłodszym pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia, poprzez stworzenie przyjaznego, wspierającego procesy terapeutyczne i minimalizującego stres związany z pobytem w szpitalu miejsca zabaw dla dzieci. Projekt jest elementem szerszego programu inicjatyw realizowanych przez firmę w ramach społecznego zaangażowania biznesu.
 
O Teva
 
Teva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE: TEVA) jest wiodącą globalną firmą farmaceutyczną, której celem jest zwiększanie dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej poprzez rozwój, produkcję oraz sprzedaż leków generycznych oferowanych po przystępnych cenach, jak również innowacyjnych i specjalistycznych produktów farmaceutycznych i substancji czynnych leków. Teva z siedzibą w Izraelu oraz z bezpośrednimi przedstawicielstwami w blisko 60 krajach jest największym na świecie producentem leków generycznych z portfelem produktów zawierającym ponad 1 000 cząsteczek. Działalność związana z produkcją leków innowacyjnych koncentruje się na takich obszarach terapeutycznych jak neurologia, choroby układu oddechowego, onkologia, leczenie bólu, i zdrowie kobiet, a także biofarmaceutyki. Teva zatrudnia obecnie blisko 45 000 pracowników na całym świecie, a jej wartość przychodów ze sprzedaży netto w 2013 roku wyniosła 20,3 mld USD.
 
Dodatkowych informacji udziela:
Joanna Kalicka-Molin
Kierownik Działu Komunikacji
Teva Pharmaceuticals Polska
tel. +48-22-3459530
Joanna.Kalicka-Molin@teva.pl
 
--------------------------------------------------------------------------------
 
[1] Lawson, B., (2002). Healing Architecture: How patient treatment and behaviour can be improved with new architecture, EMAP Architecture